Haberler

22 Eylül 2023

Uluslararası Türk Dil Forumu, TİKA'nın Destekleriyle Kırgızistan'da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Kırgızistan’da Uluslararası Türk Dil Forumu düzenlendi. Foruma, Türk dilini konuşan pek çok ülkeden bilim insanları katıldı.

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, 20-22 Eylül 2023 tarihleri arasında Türk halkları arasında kültür ve dil alanındaki iş birliğinin genişletilmesi ve Türk dillerinin korunması amacıyla TİKA’nın destekleriyle Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Kırgızistan Devlet Dili ve Dil Politikası Ulusal Komisyonu tarafından “Uluslararası Türk Dil Forumu” düzenlendi.

Foruma Kırgızistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkiye gibi Türk dilini konuşan ülkelerin yanı sıra Almanya, Macaristan ve Rusya ülkelerinden 250’den fazla bilim insanı katıldı.

Resmi açılış törenine; Kırgız Cumhuriyeti Devlet Sekreteri Süyünbek Kasmambetov, Kırgızistan Devlet Dili ve Dil Politikası Ulusal Komisyonu Başkanı Kanıbek Osmonaliev, Türk Konseyi Aksakallar Keneşi Üyesi Medetkan Şerimkulov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, TBMM Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy ile yanı sıra Türk Devletleri Teşkilatı, Türk Kültür ve Miras Vakfı, Uluslararası Türk Akademisi, Kırgız Cumhuriyeti Milli İlimler Akademisi, TİKA, Maarif Vakfı, Atatürk Dil Tarih Yüksek Kurumu, Macar Bilimsel Araştırma Enstitüsü gibi ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların yöneticileri ve temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmalarında Kırgız Cumhuriyeti Devlet Sekreteri Kasmambetov, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un Türk milletlerinin önemi ve dünya medeniyetine yaptığı katkılarını vurgulayan mektubunu okudu.

Forum boyunca Türk dili konuşan ülkelerdeki dil sorunları, ortak alfabe çalışmaları, Türk dünyasında dil politikaları ve dil öğreniminde çağdaş teknolojilerin rolü gibi konular ele alındı.

Forum sonucunda Türk dili konuşan halkların dil tarihini güncel bilimsel esaslar doğrultusunda derinleştirmek, bilimsel araştırmalara devlet düzeyinde destek sağlamak, bilim ve ilim kurumları arasındaki iş birliğini artırmak ve uluslararası iş birliğini pekiştirerek bilimsel faaliyetleri düzenlemek gibi bir dizi karar alındı.

Sonraki Haber

Okyanus Hukuku ve Politikası Konferansı’na TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle bu yıl 46. düzenlenen Okyanus Hukuku ve Politikası Konferansı, İstanbul’da gerçekleştirildi. Dünyanın önde gelen deniz hukukçularının katılımıyla her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen “Okyanus Hukuku ve Politikası...