Haberler

04 Kasım 2016

Urdu Edebiyatı Kongresi Heyetinden TİKA’ya Teşekkür Ziyareti

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ev sahipliğinde düzenlenen 1. Uluslararası Urdu Edebiyatı Kongresi’nin ardından Ankara’ya gelen katılımcılar tarafından TİKA’ya teşekkür ziyareti gerçekleştirildi.

Uluslararası alanda düzenlenen ilk Urdu Edebiyatı Kongresi olma özelliği taşıyan etkinlik, Urdu edebiyatının önemli temsilcilerinden Ahmed Nadeem Qasmi'nin doğumunun yüzüncü yılına ithaf edildi.

Japonya Osaka Üniversitesi, Pakistan Bahauddin Zakariya Üniversitesi, Pakistan Allama Iqbal Üniversitesi, Hindistan İnsan Kaynakları Geliştirme Bakanlığı gibi çeşitli üniversite ve kurumlarda çalışmalarını sürdüren bilim insanları, düzenlenen kongrede Urdu dili ve edebiyatına dair bildiri, eser ve tezlerini sunma imkânı buldular.

Kongre bitiminde TİKA’yı ziyaret eden kongre heyeti, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam adına Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Rahman Nurdun tarafından karşılandı. Türkiye ve TİKA faaliyetlerinin tanıtıldığı video gösteriminin ardından, asırlar öncesine dayanan Türk yardım geleneğinin kurumsallaşma süreci izah edildi ve geniş bir coğrafyada mukim TİKA’nın çeşitli alanlarda sürdürdüğü projelere değinildi.

Prof. Dr. Rubina Tareen, Prof. So Yamane, Prof. Dr. Aqeela Bashır, Prof. Dr. Iqbal Kamran, Prof. Syed Ali Karim, Dr. Asghar Nadeem Syed gibi şair, yazar ve akademisyenlerden oluşan heyet, düzenlenen kongreye katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sunarak kongrede yapılan çalışmaların Urdu dili ve edebiyatına büyük katkıları olacağının altını çizdiler.

Ankara Üniversitesi DTCF Urdu Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Belen Özcan’ın teşekkür konuşmasından sonra söz alan Prof. Dr. Aqeele Bashir, TİKA’nın Pakistan’daki çalışmalarından çok etkilendiğini belirterek, Ankara Üniversitesi ile aralarında yaptıkları anlaşmanın tecrübe paylaşımını arttıracak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA Kamerun’da HIV Virüsü Taşıyan Çocukların Yüzünü Güldürdü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kamerun’da HIV Virüsü taşıyan 1.100 çocuğa kırtasiye malzemesi desteğinde bulundu. Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın eşi Chantal Biya tarafından 1994 yılında kurulan ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde faaliyet gösteren Chantal BİYA...