Haberler

20 Eylül 2014

Yemen'de Eğitim Alanında Faaliyetler Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Yemen Öğrenciler Birliği işbirliğinde Yemen’in başkenti Sanaa’da, Türkiye’de okuyan ve bu yıl Yemen Yüksek Öğretim Bakanlığı bursu ile 23 farklı Türk üniversitesinde eğitim görecek 95 öğrenciye tanışma ve uğurlama programı düzenlendi.

TİKA, Yemen’de gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede özellikle eğitim alanında Yemen’de önemli projelere imza atan TİKA tarafından, Yemen Öğrenciler İşbirliğin’de TİKA Sana Koordinatörlüğünde bu yıl Yemen Yüksek Öğretim Bakanlığı bursu ile 23 farklı Türk üniversitesinde eğitim görecek 95 öğrenciye tanışma ve uğurlama programı düzenlendi.
Programa, TİKA Sana Koordinatörü Prof. Dr. Faruk Bozgöz, Türkiye Sana Büyükelçiliği, Yemen Cumhuriyeti Yüksek Eğitim Bakanlığı, Yemen Eğitim ve Öğretim Bakanlığı üst düzey yönetici ve yetkilileri, Sanaa Üniversitesi Akademisyenleri, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve halen Türkiye’de okuyan ve bu yıl Yemen Yüksek Öğretim Bakanlığı bursu ile 23 farklı Türk üniversitesinde eğitim görecek 95 öğrenci adayı ile birlikte yaklışık 150’yi aşkın davetli katıldı.

TİKA Sanaa Koordinatörü Prof. Dr. Bozgöz, programda yaptığı açılış konuşmasında TİKA’nın Yemen’de yaptığı eğitim projelerinden bahsederek, Yüksek Öğrenim alanında iki ülke arasında gelinen noktayı vurguladı. TİKA Sanaa Koordinatörü Prof. Dr. Bozgöz, Türkiye’ye gidecek tüm yeni Yemenli öğrencileri tebrik ederek, kendilerinden çok çalışmalarını, ülkelerini, ülkemizde başarıları, çalışkanlıkları ve bilimdeki yarışları ile temsil etmeleri isteğinde bulundu.

Türkiye Sanaa Büyükelçiliği Birinci Katibi Emre Hotalak ise öğrencilerin elde edebilecekleri avantajlar, farklı kültürlere sahip insanlarla iletişim kurmak, farklı politik ve ekonomik yapıları, sosyal ve kültürel normları öğrenmek küresel meseleler hakkında daha geniş bir bakış açısı geliştirmelere yardımcı olacağını söyledi.

Yemen Yüksek Öğrenim Bakanlığı’ndan Dr. Ahmed Al-Rabii ve Yemen Eğitim ve Öğretim Bakanlığı’ndan Dr. Şukrü al-Hammami de Yemenli öğrencilere Türkiye’deki eğitimlerinde başarılar dileyerek bazı tavsiyelerde bulundular ve organizasyon için TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Daha sonra Türkiye’deki öğrenciler 15’li gruplara ayrılarak Yemen’deki yükseköğretim problemlerini, Türkiye’de Yemenli öğrencilerin karşılaştıkları problemlerin nasıl aşılabileceğine dair Workshop yaptılar. Türkiye’de halen okumakta olan öğrencilerle, Türkiye’ye yeni okumaya gidecek öğrenciler birbirleri ile tanışıp fikir alışverişinde bulundular. Daha sonra öğrenci ve misafirlere öğle yemeği, baklava ve çay ikram edildi. Program kapsamında Workshop değerlendirmeleri yapılarak sonuç bildirisi okundu.

Sonraki Haber

Tıroid ve Meme Kanseri Konulu Uluslararası Sempozyuma Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Liv Hospital ve dünyaca ünlü kanser merkezi Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSCC) işbirliğinde çağımızın hastalığı kanserle ilgili İstanbul’da bir sempozyum düzenlendi. Faaliyet gösterdiği ülkelerde birçok alanda önemli...