Haberler

12 Haziran 2014

Yurt Dışındaki Kültür Varlıkları Eşgüdüm ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından düzenlenen Yurt Dışındaki Kültür Varlıkları Eşgüdüm ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşleri’n katılımıyla gerçekleştirildi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, TİKA tarafından düzenlenen Yurt Dışındaki Kültür Varlıkları Eşgüdüm ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı’na katıldı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, toplantıda yaptığı açıklamada dışa kapalı içe dönük bir Türkiye bulunmadığını belirterek, “Kalkınma yolunda hızla ilerleyen, eğitimli genç bir nüfusa sahip, sağlam ve kararlı adımlar atan, kucaklayan, kuşatan, akraba coğrafyalar başta olmak üzere insanın hayat sürdüğü her yerde derde çare olan, tecrübe ve bilgisini paylaşan yepyeni bir ufuk var. Türkiye’nin insanlık projesi olan TİKA var” dedi. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Türkiye’nin yumuşak güç enstrümanı olarak TİKA’nın, Yunus Emre’nin dediği gibi, “işi sevgi olan”, “meselesi gönüller yapmak olan” bir teknik yardım kuruluşu olduğunu bildirdi.

Kurumun 5 kıtada insani yardım götürdüğü ülke sayısının 120 olduğunu anlatan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, 37 olan Program Koordinasyon Ofisi sayısının ise 2014 yılı sonu itibariyle 40’a yükseleceğini kaydetti. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, TİKA’nın sağlık, su, tarım, eğitim, kültür, restorasyon ve altyapı başta olmak üzere, çok geniş bir yelpazede Türkiye’nin tecrübesini ihtiyaç içindeki her yere ulaştırdığını vurgulayarak, “TİKA, mukaddeslerimiz arasında yer alan ve namusumuz demek olan ay yıldızlı bayrağımızı, sınırlar ve ufuklar ötesinde, dünyanın her tarafında dalgalandırmaktadır, gururla ve şerefle. TİKA’nın resmi amblemi de mübarek bayrağımızdır. Nasıl ki, şehit kanlarıyla sulanmış aziz vatan topraklarının her tarafında, bu ülkenin has evlatları olan Türk, Kürt, Boşnak, Laz, Çerkez, Arnavut, Alevi, Sünni… asla leke kabul etmeyen bu namusa, müebbet bekçilik yapıyorsa, TİKA da, dünyanın her tarafında şanına yakışır bir tarzda ay yıldızı dikmekte ve üzerine titremektedir” diye konuştu.

TİKA’nın hükümetçe uygulanan proaktif dış politikanın en önemli aracı olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, kurumun gerek sahada gösterdiği faaliyetler, gerekse kamu kurumları ve STK’larla sürdürdüğü başarılı koordinasyonun neticesinde yeni görevlerin de adresi olduğunu kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, 2013 yılı içerisinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla başlatılan çalışmalarda, TİKA öncülüğünde 3 farklı çalıştayda konuyla ilgisi olduğu düşünülen 25 farklı kurumdan temsilciler ve akademisyenlerle bir araya gelindiğini ve “Yurtdışındaki Kültür Mirasımızın Sürdürülebilir Korunması Strateji Planı” hazırlandığını ifade etti. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, konuşmasında, TİKA’nın Moğolistan, Türkmenistan, Makedonya, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Arnavutluk, Sırbistan, Afganistan, Kudüs, Gazze, Sudan gibi bazı yerlerde yaptığı çalışmalara da değindi.

Sonraki Haber

Sırbistan'da Tarım Projelerine Devam Ediliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sırbistan’da bulunan Meroşina Bölgesinde yaşayan çiftçilere 5000 adet vişne fidanı desteğinde bulunuldu. Tarım ülkesi olan ve nüfusunun yüzde 30’u tarımsal faaliyetlerle geçimini sağlayan Sırbistan’da, ülkeye yönelik her türlü...