Haberler

16 Haziran 2017

Zagreb’de 1500 Kişiye İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’deki İslam Kültür Merkezi ve Camiinin açılışının 30. yılı anısına 1500 kişilik iftar programı düzenlendi.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’deki İslam Kültür Merkezi ve Camiinin açılışının 30. yılı anısına düzenlenen geniş katılımı iftarda siyasetçiler, iş adamları, dini liderler ve farklı dinlerin mensupları, yabancı misyon şefleri ve mensupları, gazeteciler, sivil toplum temsilcilerinden oluşan 1500 kişi bir araya geldi. Zagreb İslam Birliği Meclisinin organizasyonu, TİKA ile Zagreb Belediyesinin işbirliğinde gerçekleşen iftar programı katılımcılarda hoş bir Ramazan akşamı izlenimi bıraktı. İftar sofrasında Zagreb’deki göçmen kabul merkezinde yaşayan Müslüman göçmenler de kendilerine yer buldu.

Düzenlenen programda söz alan Zagreb İslam Birliği Meclis Başkanı Doktor Gzim Redzebi, 30 yıl önce açılan caminin Hırvatistan’daki müslümanlar için cennetten bir parça olduğunu, Zagreb’deki müslüman toplumunun ihtiyaçlarını çok başarılı bir şekilde giderdiğini ve Zagreb’in çok kültürlü dinli yapısına, barışına katkıda bulunduğunu ifade ederek, geçmişte caminin yapımına emek vermiş ve vefat etmiş kişilerin isimlerini tek tek andı. Zagreb Belediyesi ve TİKA’ya iftar organizasyondaki katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu. Zagreb Camii Başimamı Hafız Aziz Efendi Alili ise 30 yıl önce cami açılırken ilk ezanı okumanın kendisine nasip olduğunu ve 30 yıllık sürecin ardından İslam toplumunun günümüzdeki konumunun sevindirici olduğunu ifade etti.

Törende söz alan TİKA Zagreb Koordinatörü Haşim Koç, Zagreb Camiinin açılışının 30. Yılında görkemli bir iftar organizasyonunda İslam Meclisi ve Zagreb Belediyesiyle ortaklaşa bir organizasyon düzenlemekten dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, 2016 yılı Mart ayından beri Hırvatistan’da TİKA ofisinin faaliyette olduğunu, geçen yıl 11 projenin tamamlandığını bu yıl da projelerin sürdüğünü ve planlandığını ekledi. Hırvatistan makamlarına TİKA’ya gösterdikleri olumlu tutumdan dolayı teşekkür eden Koç, Caminin nice 30 yıllara erişmesini diledi. Hırvatistan Müftüsü Aziz Efendi Hasanoviç ise hem tüm katılımcılara hem organizasyona teşekkürlerini ileterek TİKA’nın Gunja’daki sel felaketinin ardından afetzedelere vermiş olduğu desteği asla unutmadıklarını Meşihat ve TİKA arasındaki uyumlu işbirliğini vurguladı.

Son olarak söz alan Zagreb Belediye Başkanı Milan Bandic, 6. dönemine seçildiği belediye başkanlığı süresince Zagreb’deki Müslüman toplumundan birçok değeri dostlar edindiğini, bu dostlukların kendisine güç verdiğini, cami ve İslam Kültür Merkezinin Zagreb’deki çok kültürlü atmosfere en olumlu katkıyı sağlayan kuruluşlardan biri olduğunu dile getirdi. Organizasyona katkı veren herkese teşekkürlerini bildiren Bandic’in ardından Zagreb Camii ilahi korosu ilahiler söyledi. Sevdalinka grubu icra ettiği performansla iftarı renklendirdi. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Tiran’da İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Arnavutluk’un başkenti Tiran’da bürokrat, sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ve toplumun farklı kesimlerinden oluşan 200’den fazla kişinin katılımıyla iftar gerçekleştirildi. İftar programına TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin,...