Haberler

28 Ocak 2014

Zanzibar Devlet Üniversitesi'ne Kütüphane ve Bilişim Sınıfı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Zanzibar Devlet Üniversitesi’ne kütüphane ve bilişim sınıfı kuruldu.

İnsan kaynakları Afrika ülkelerinin kalkınma yolunda karşılaştıkları en büyük problemler arasından yer alıyor. Afrika’da siyasi, sosyal ve iktisadi hayatın her alanında insan kaynağı problemi ciddi bir sorunu meydana getiriyor.

Rektörlüğünü Zanzibar Cumhurbaşkanı Mheshimiwa Dk. Ali Mohamed Shein’in, Rektör Yardımcılığını ise Türkiye Bilkent Üniversitesi Mezunu Prof. İdris A. Rai’nin yaptığı Zanzibar Devlet Üniversitesi’ne TİKA’nın katkıları ile kütüphane ve bilişim sınıfı kuruldu. Söz konusu kütüphane ve bilişim sınıfı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törende konuşan Zanzibar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Rai, kendisinin de Türkiye mezunu olduğunu, Türkiye’nin sahip olduğu bilgi birikimi ve tecrübesiyle yalnız Tanzanya ve Zanzibar’ın değil tüm bölge ülkelerinin kalkınmalarına ciddi katkılar sağladığını kaydetti. TİKA’nın sadece Afrika değil, dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği projelerden dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden, Zanzibar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Rai, üniversitelerinde öğrencilerin ciddi anlamda ihtiyaç duydukları kütüphane ve bilişim sınıfına verilen destekten dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

1999 yılında kurulan Üniversite 2001 yılında faaliyete geçen Zanzibar Devlet Üniversitesi’nin, ülkenin kalkınma yolunda ihtiyaç duyduğu insan kapasitesi oluşumuna ciddi katkılar sağlıyor. Söz konusu üniversiteye TİKA tarafından kurulan kütüphane ve bilişim sınıfının öğrencilerin ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü karşılayacağı öngörülüyor.

Sonraki Haber

Türkiye ile Belize Arasında Sağlık Alanında İşbirliği Artarak Devam Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Başkanı Serdar Çam ile Orta Amerika ülkelerinden Belize’nin İstanbul Fahri Konsolosu Mustafa Çıkrıkçı, Türkiye ile Belize’nin sağlık alanında işbirliğini geliştirme kapsamında protokol imzaladı. Protokole Belize Başbakanı Dean Barrow’un eşi...