Haberler

22 Aralık 2016

Zika Virüsü ile Mücadeleye TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gine Bissau Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne Zika virüsü ile mücadelede ve HIV testinde de kullanılan cihaz desteğinde bulunuldu.

TİKA, Gine Bissau’da sağlık projelerine hız kesmeden devam ediyor. Son yıllarda, Afrika kıtasında ortaya çıkan Zika virüsü sinek ısırığı ile bulaşmakta ve özellikle hamilelerde bebeğin beyin fonksiyonlarının bozulmasına sebep oluyor. Gine Bissau’da sıkça rastlanan hastalıkla mücadele etmek ve erken teşhis koymak amacıyla, Eliza Testi Yıkayıcı ve Okuyucu Cihaz Seti Gine Bissau Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne TİKA tarafından teslim edildi. Zika virüsünün yanı sıra, HIV testinde de kullanılan cihaz, Gine Bissau’da nüfusun %3’ünü etkileyen AIDS hastalığının da erken teşhisinde kullanılıyor.

Cihazın teslim törenine, Gine Bissau Sağlık Bakanı adına Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Guilame Antonio Sıla, Ulusal Sağlık Enstitüsü Müdürü Dr. Placido Cardoso, Gine Bissau Fahri Konsolosu Agnelo Gomes, TİKA Dakar Koordinatörü Yaver Demir, Enstitü personeli ve TİKA yetkilileri katıldı.

Törende, ülkemizin sağlık alanında Gine Bissau'ya yönelik yardımları, katılan yetkililer tarafından ifade edilerek duyulan memnuniyet ve minnettarlık her fırsatta dile getirildi. Ayrıca, bu dinamik ve verimli işbirliğinin devamının Gine Bissau için ne derece önemli olduğu ifade edildi. Yetkililer geçmişte TİKA tarafından Gine Bissau’ya hibe edilen iki ambulans sayesinde, bölgedeki kadın ölüm oranının %50 oranında azaldığına dikkat çekerek, bir ambulansın dahi ülke için taşıdığı önemi vurguladılar.

Sonraki Haber

Azerbaycanlı ve Türk Doktorlar Uganda’da Uygulamalı Katarakt Eğitimi Verdi

Uganda, Azerbaycan, Türkiye İşbirliği Programı’nın (UATİP) ikinci aşaması Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA)  katkılarıyla Azerbaycanlı ve Türk doktorlar tarafından verilen uygulamalı katarakt ameliyatı eğitimi ile başarıyla tamamlandı.  TİKA’nın Azerbaycan’daki öncelikli hedefleri içerisinde yer...