Haberler

06 Şubat 2014

Zimbabve'de İlk ve Ortaöğretim Bakanlığı Bünyesindeki 2 Okula Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Zimbabve İlk ve Ortaöğretim Bakanlığı bünyesindeki 2 okula Bilgisayar Sınıfı kurulması kapsamında donanım desteğinde bulunuldu.

Afrika’da kişi başına düşen milli gelirin en düşük olduğu ülkelerden olan Zimbabwe’de özellikle eğitim alanında önemli altyapı eksiklikleri bulunuyor. Bu durum çerçevesinde Zimbabve’de okullara kayıt yaptırmanın zorluğu sebebiyle daha okul çağına gelmemiş çocuklarını dahi okullarda kayıt sırasına sokan veliler bulunuyor.

İyi bir eğitim sistemine sahip olan ve bu sayede bilim ve teknolojiyi yakından takip edebilen ülkelerde sürdürülebilir kalkınmadan söz edilebileceği bilinciyle TİKA, Zimbabve İlk ve Ortaöğretim Bakanlığı tarafından iletilen ve 2 okula Bilgisayar Sınıfı kurulmasını kapsayan projeyi gerçekleştirdi. Proje kapsamında bu okulların kapasitesinin güçlendirilmesine ve eğitim gören öğrencilerin geleceklerine modern bilgisayar donanımlarıyla hazırlanmasına katkı sağlandı.

Proje çerçevesinde TİKA tarafından temin edilen masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, güç kaynakları, yazıcı, projeksiyon cihazları ile bilgisayar masaları ve sandalyeleri düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Devlet Başkanlığı binasında gerçekleştirilen törene Zimbabve Devlet Başkanı Yardımcısı Joice Mujuru, İlk ve Ortaöğretim Bakanı Lazarus Dokora, Türkiye Harare Büyükelçisi Kemal Demirciler, İlk ve Ortaöğretim Bakan Müsteşarı Constance Chıgwamba, diğer üst düzey yetkililer ile TİKA yetkilileri katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Zimbabve Devlet Başkanı Yardımcısı Mujuru, bu desteğin Zimbabve için çok anlamlı olduğunu ve teknoloji alanında ilerlemenin Zimbabve’nin öncelikli hedefi olduğunu belirtti. Zimbabve Devlet Başkanı Yardımcısı Mujuru, Zimbabve’nin Türkiye gibi dost bir ülkeye sahip olduğu için şanslı olduğunu vurgulayarak TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Türkiye Harare Büyükelçisi Demirciler ise konuşmasında, Afrika Birliği’nin Türkiye’yi 2008 yılında stratejik ortağı kabul ettiğini hatırlatarak, bu yıl Türkiye-Afrika zirvesinin ikincisinin düzenleneceğini ve Türkiye’nin Afrika’nın kalkınması için taahhütleri olduğunu ifade etti. TİKA’nın birçok ülkede kalkınma projeleri gerçekleştirdiğini belirten Türkiye Harare Büyükelçisi Demirciler, Türkiye’nin Zimbabve’nin kalkınmasına destek olmak için işbirliği projeleri gerçekleştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kudüs'teki Okullara Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Doğu Kudüs’te Filistin’e ait 4 okulda kullanılmak üzere temin edilen bilgisayar laboratuvarı, internet ve güvenlik kamerası ekipmanları düzenlenen törenle Filistinli yetkililere teslim edildi. TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim...