Haberler

09 Mayıs 2024

I. Uluslararası Ahıskalı Öğrenciler Sempozyumu TİKA Desteğiyle İstanbul’da Gerçekleştirildi

Ahıska Türkleri Sürgünün 80. yılı anısına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen “I. Uluslararası Ahıskalı Öğrenciler Sempozyumu” 4-5 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Ahıskalı Gönüllü Eğitimciler Birliği Derneği (AHGEB) ve İstanbul Medeniyet Üniversitesinin organizasyonuyla gerçekleşen sempozyuma, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Bülbül, Genel Sekreter Doç. Dr. Ekrem Tak, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) İstanbul temsilcisi Fatih Hacıbektaşoğlu, Dünya Ahıska Türkleri Birliğini temsilen Genel Sekreter Fuat Uçar, TBMM 23. Dönem Milletvekili ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Erbay, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle ABD, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Gürcistan’dan gelen Ahıska Türkü misafir öğrenciler ve akademisyenler katıldı.

İki gün süren sempozyum kapsamında, Ahıskalı ve Ahıskalı olmayan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri  tarafından 7 oturumda 25 adet tebliğ sunumu yapıldı.

Bu sunumlarda Ahıska Türklerinin tarih, hukuk, kültür ve eğitim alanlarındaki problemleri ilk defa gençlerin gözünden akademik sunumlarda ele alındı. Ayrıca program kapsamında Gençlik Forumu da düzenlenerek dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen Ahıskalı gençlerin eğitim ve kültür alanlarındaki meseleleri ele alındı.

Sonraki Haber

TİKA, Tunus’ta Yüksek Müzik Enstitüsüne Radyo Stüdyosu Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus’ta bulunan Yüksek Müzik Enstitüsüne “Radyofoni ve Ses Yönetim Stüdyosu” kurdu. Başkent Tunus’un güneyinde yer alan sahil kenti Susa’daki Yüksek Müzik Enstitüsü bünyesinde kullanılacak stüdyonun açılışına, Türkiye’nin Tunus...