Haberler

11 Mart 2024

“İnsan Ticareti ve Mülteci Hukuku” Başlıklı Eğitim Programı Ankara’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Adalet Akademisi iş birliğinde, Cezayir, Lübnan, Tunus ve Ürdün’de görev yapan hâkim ve savcılara yönelik “İnsan Ticareti ve Mülteci Hukuku” konulu eğitim programı düzenlendi.

Adalet Hizmetleri Eğitim Programı kapsamında Ankara’da düzenlenen eğitimin açılış programında, Türk Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Daire Başkanı Uğur Tanyeli ve eğitime katılan Cezayir, Lübnan, Tunus ve Ürdün’de görev yapan 24 hakim ve savcı yer aldı.

Açılış programında konuşan Türk Adalet Akademisi Başkanı Özdemir, adalete dair bilgiler, ülkeler arasında paylaşıldıkça insanlığın, toplumun, devletin mutluluğunun ve refahının arttığını belirtti. Özdemir, programın düzenlenmesine sağladığı katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Programın açılışında konuşan TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Daire Başkanı Tanyeli ise insan ticareti ve mülteci sorununun hiçbir ülkenin tek başına çözebileceği sorunlar olmadığını, ülkeler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımının oldukça önemli olduğundan söz etti.

Karşılıklı bilgi ve tecrübelerin aktarıldığı program süresince, insan ticareti (AB/BM Belgeleri), mülteci kavramı ve hukuku, Türkiye’nin insan ticaretinin önlenmesine dair politikaları ve Türk hukukunda göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçu konularında eğitimler verildi. Program sonunda katılımcılara tarihî ve turistik yerlerini görme imkânı sunularak kurum ziyaretleri gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA, Brezilya’nın Rio de Janeiro Şehrinde “Ramazan Programı” Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Brezilya'nın en büyük ikinci şehri olan Rio de Janeiro’daki Nur Cami’nde Ramazan ayının ilk gününde iftar programı düzenlendi. İhtiyaç sahibi aileler için gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirildi. TİKA...