Haberler

21 Mayıs 2024

Kazakistan’daki Türkoloji Bölümüne TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Başkent Astana’da bulunan ve Kazakistan’ın en büyük üniversitelerinden biri olan Gumilev Avrasya Milli Üniversitesi Türkoloji Bölümündeki öğretim görevlileri odası yenilenerek, donanım desteğinde bulunuldu.

Açılış, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Üniversite Rektör Yardımcısı Duman Aıtmagambetov, Kazakistan T.C. Büyükelçisi Mustafa Kapucu’nun eşi Ahu Kapucu, TİKA Kazakistan Koordinatörü Hikmet Özdenoğlu, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

2010 yılında kurulan ve 15 öğretim üyesinin görev yaptığı Türkoloji bölümünde, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim veriliyor. Kuruluşundan bu yana toplam 382 mezun veren bölümde halen 101 öğrenci eğitim görüyor.

Kazakistan’ın Başkenti Astana şehrinde faaliyet gösteren ve ülkenin en iyi 3 üniversitesinden biri olan Gumilev Avrasya Milli Üniversitesi, 1996 yılından buyana faaliyet gösteriyor. 25 binden fazla öğrenciyi bünyesinde barındıran üniversite, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim veriyor. Üniversitede 13 fakülte olmak üzere İlmi Araştırma Enstitüsü, araştırma merkezi, laboratuvar ve farklı farklı ülkelerin kültür ve eğitim merkezleri bulunuyor. Eğitimin Kazakça, İngilizce ve Rusça olmak üzere 3 dilde verildiği üniversite, 2024 QS Dünya Üniversiteler (QS World University Rankings )sıralamasında 355. sırada bulunuyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Sağlık Alanında Düzenlenen Eğitim Programına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği Domuz Modeli Üzerinde ESD ve PORM Kursu, İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. T.C. Sağlık Bakanlığı, TİKA,...