Haberler

21 Mayıs 2024

TİKA’dan Sağlık Alanında Düzenlenen Eğitim Programına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği Domuz Modeli Üzerinde ESD ve PORM Kursu, İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

T.C. Sağlık Bakanlığı, TİKA, Türk Gastroenteroloji Derneği ve Deneysel Araştırma Geliştirme ve Eğitim Merkezi (İDEA) iş birliğinde, İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ev sahipliğinde “Domuz Modeli Üzerinde ESD ve PORM Kursu” düzenlendi.

Kursun eğitimleri, üç ayrı istasyonda canlı hayvan modeli üzerinde gerçekleştirildi. Katılımcılar, temel Endoskopik Submukozal Diseksiyon (ESD) eğitimi aldı. Eğitimler, cihazların ve aksesuarların tanıtılması, işaretleme, mukozal kesi ve submukozal diseksiyon uygulamalarını içerdi.

Katılımcılar, uygulamalı eğitimlerin yanı sıra iyi klinik uygulamalar gereğince teorik eğitim de aldı. Azerbaycan ve Kırgızistan’dan gelerek eğitim programına katılan sağlık personelleri, Türk meslektaşları ile birlikte bilgi ve deneyimlerini paylaşma fırsatı buldu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Bosna Hersek’te Kadın Çiftçilere Sera Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Bosna Hersek’te 30 aileye toplam 1500 m2’lik sera kurulumu desteği verildi. TİKA, Bosna Hersek’in Zenica Doboj Kantonu’nda bulunan Kakanj Belediyesinde 30 aileye sera kurulumu desteği sağladı. Proje...