Haberler

11 Temmuz 2024

Kuzey Makedonya’da 15 Temmuz Konulu Panel Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Balkan Üniversitesi ve MATÜSİTEB iş birliğinde Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı kapsamında, “Balkanlarda Demokrasi ve İşbirliği Paneli” gerçekleştirildi.

“Balkanlarda Demokrasi ve İşbirliği” temasıyla düzenlenen anma programına T.C. Üsküp Büyükelçisi Fatih Ulusoy, Kuzey Makedonya Milletvekili Salih Murat, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Lütfi Sunar, TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak, MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim’in yanı sıra Kuzey Makedonya’dan siyasi parti ve STK temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve farklı Balkan ülkelerinden konuklar katıldı.

Program kapsamında gerçekleştirilen “Balkanlarda Demokrasi ve İşbirliği” panelinde, Uluslararası Balkan Üniversitesi Öğretim Üyesi Nikola Dacev, Türkiye Yargıtay 1. Hukuk Dairesi Üyesi Hamit Yelken, Arnavutluk Müslüman Forumu Başkanı Fisnik Kruja ve Kalkandelen Üniversitesi Öğretim Üyesi Süleyman Baki konuşmalarını gerçekleştirdi.

Panel kapsamında 15 Temmuz 2016’da tarihinde yaşanan hain darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar hatırlatılarak, o gün yaşananların Türkiye’nin yanı sıra Balkan coğrafyasında yarattığı etkileri ve halen Balkanlar’da devam eden FETÖ tehlikesi vurgulandı.

Konuşmacılar, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk başta olmak üzere Balkan ülkelerindeki FETÖ yapılanmalarına ve toplumun bu yapılanmalara karşı tutumuna değindiler.

Ayrıca Balkanlarda demokrasinin ve ülkeler arasındaki iş birliğinin öneminin altı çizilerek demokrasiyi ve seçilmiş iradeyi hedef alan her türlü terör eylemine karşı birlikte hareket etmenin önemi ve gerekliliği ifade edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Somali’deki Hastaneye Tıbbi Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali'nin başkenti Mogadişu'daki Deynile bölgesinde yer alan ve 2003 yılından beri hizmet veren Deynile Hastanesine tıbbi ekipman desteği sağladı. Mogadişu'da 100.000’in üzerinde kişinin IDP kamplarında kaldığı bölgedeki Deynile...