Haberler

27 Mayıs 2024

“Osmanlı Literatüründe Ben Anlatıları” Sempozyumu Üsküp’te Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi, Balkan Çalışmaları Vakfı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) iş birliğinde, üçüncüsü düzenlenen “Osmanlı Literatüründe Ben Anlatıları” sempozyumu Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirildi.

Osmanlı tarihi, Balkan coğrafyası ve Ben Anlatıları çalışma alanlarında olan, farklı ülkelerden 52 uzman araştırmacı, akademisyen ve tarihçinin katılımıyla düzenlenen sempozyum kapsamında, farklı başlıklarda gerçekleştirilen 14 oturumda 45 akademik tebliğ sunuldu.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak, “Ortak tarih ve kültüre sahip olduğumuz Balkan coğrafyasının genelinde olduğu gibi Kuzey Makedonya’da da ecdat yadigarı eserleri korumak ve gelecek nesillere aktarmak için restorasyon ve renovasyon faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Sadece ecdadımızın bıraktığı yapıları değil; onların oluşturduğu ve geliştirdiği çok değerli ilim, fen ve edebiyat çalışmalarını da korumaya, paylaşmaya ve gelecek nesillere aktarmaya gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sempozyum oturumlarında “Ben Anlatıları”, “Özyaşamsal Öyküler” ve “Birinci Ağızdan Anlatılar” kavramları ile karşılanan günlük, hatırat, otobiyografi, özel mektup türünden eserlerin oluşturduğu kaynaklar incelenerek; arşivlerde bulunmayan Osmanlı tarihine, kültürüne ve sosyal hayatına ilişkin akademik incelemeler ve tespitler gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA Afganistan’da Sosyal Altyapıların Geliştirilmesine Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan'ın Mezar-ı Şerif kentinde bulunan Mevlana Celaleddin Muhammed Belhi Uluslararası Havaalanında çevre düzenlemesi gerçekleştirdi. Projenin açılış teslim törenine, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir, Belh Vilayeti Vali Yardımcısı...