Haberler

24 Nisan 2024

TİKA 23 Nisan’ın Coşkusunu Güney Afrikalı Çocuklarla Paylaştı

Güney Afrika’da bulunan Baphumelele Çocuk Evi’nin kütüphane ve oyun parkı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi. Projenin açılışı 23 Nisan günü çocukların coşkulu kutlaması eşliğinde gerçekleştirildi.

TİKA, Cape Town’daki Baphumelele Çocuk Evi’nin kütüphanesini ve oyun parkını yenileyerek, 1989 yılında faaliyetlerine başlamış olan çocuk evinin kapalı olan oyun parkı ve kütüphanesini yeniden açtı.

Oyun parkındaki oyuncaklar çocuklara zarar vermeye başlamış, çatısı akıtan ve elektrik sistemi hasar gören kütüphane de kullanılamaz hale gelmişti.

TİKA, çocukların güvenliği için oyun alanının duvarlarını yenileyerek ve zeminde suni çim halı sererek önlemler aldı. Ayrıca, yeni oyun parkı ve kütüphane mobilyaları temin edilerek çocuklar için daha konforlu bir yaşam alanı oluşturuldu. Yenilenen kütüphane çatısı ve elektrik sistemiyle birlikte kitaplar ve oyuncaklar da çocukların okuma aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sağlandı.

Açılış töreninde konuşan Baphumelele Çocuk Evi’nin kurucusu Rosie Mashale, TİKA tarafından sağlanan desteğin önemine vurgu yaparak Türkiye’ye teşekkür etti ve Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Türkiye’nin Cape Town Başkonsolosu Sinan Yeşildağ da, Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bayram gününde Khayelitha çocuklarına park ve kütüphanelerini Türk halkının bir hediyesi olarak sunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Sonraki Haber

Tanzanya’da “Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş” Eğitimi Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Tanzanya Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen “Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş” (ADG+) eğitimi programı başarıyla tamamlandı. Darüsselam'da hizmet veren hastanelerde görevli 33 sağlık çalışanına yönelik eğitim...