Haberler

26 Şubat 2024

Afganistan’da “TİKA Şefkat Eli Kreşi” İnşa Ediliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Afganistan’ın başkenti Kabil’de inşa edilecek kreşin temeli atıldı.

TİKA Kabil Ofisi, başkent Kabil’in Mamurin bölgesinde bulunan Bibi Ayşe Sıdıka Dar-ul Ulum’un (İslam Enstitüsü) kadın öğrenci ve eğiticilerinin eğitim hayatını kolaylaştırmak amacıyla çocuklarının vakit geçirebilmesi için okul kampüsünde kreş inşa ediyor.

Proje ile kadınların eğitimleri sırasında çocuklarını kreşe bırakıp derslere katılabilmesi amaçlanıyor.

Temel atma törenine, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği Misyon Şefi ve Maslahatgüzarı Cenk Ünal, TİKA Kabil Koordinatörü Fazıl Akın Erdoğan, Afganistan Dar-ul Ulumlar Genel Müdürü Abdul Kudüs ve TİKA Kabil Ofisi yetkilileri katıldı.

“TİKA Şefkat Eli” adı verilen, 1-3 ve 3-6 yaş arası 40 çocuğa hizmet verecek kreşin inşasının 4 ay içinde tamamlanıp teslim edilmesi bekleniyor.

Açılışta söz alan TİKA Kabil Koordinatörü Erdoğan, çocuk ve gençleri hedefleyen projelere önem verdiklerini belirterek, Afganistan’a yönelik desteklerin sürdürüleceğini kaydetti.

Afganistan Dar-ul Ulumlar Genel Müdürü Kudüs ise Türkiye’nin her zaman Afganistan’ın yanında olduğunu dile getirerek, özellikle Türk kurumlarından yardım gelmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Sonraki Haber

Türkiye’nin Diyabet Tedavisindeki Tecrübesi Cezayir’e Aktarılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından geliştirilen Halk Sağlığı Eğitim Programı (HASEP) kapsamında, Sağlık ve Medeniyet Derneği ve Cezayir Sağlığı Geliştirme ve Araştırma Ulusal Heyeti Derneği (FOREM) işbirliğinde Timimun ve Gardaya şehirlerinde ülkenin...