Haberler

26 Şubat 2024

Türkiye’nin Diyabet Tedavisindeki Tecrübesi Cezayir’e Aktarılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından geliştirilen Halk Sağlığı Eğitim Programı (HASEP) kapsamında, Sağlık ve Medeniyet Derneği ve Cezayir Sağlığı Geliştirme ve Araştırma Ulusal Heyeti Derneği (FOREM) işbirliğinde Timimun ve Gardaya şehirlerinde ülkenin 16 farklı şehirlerinden gelen 85 doktor ve diyabet hemşiresine yönelik “Diyabet Hemşireliği Eğitimi” programı düzenledi.

TİKA, Sağlık ve Medeniyet Derneği ve Cezayir Sağlığı Geliştirme ve Araştırma Ulusal Heyeti Derneği (FOREM) işbirliğinde gerçekleştirilen iki ayrı eğitim programında Cezayir’in 16 farklı şehirden gelen toplam 85 doktor ve diyabet hemşiresine üç gün boyunca eğitim verildi.

Çağın hastalığı olarak da adlandırılan diyabet hastalığı Cezayir’de de önemli sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Türkiye’nin bu alandaki tecrübesinin Cezayir’e aktarılması amacıyla Türkiye’den gelen alanında 3 uzman tarafından 13-15 Şubat 2024 tarihleri arasında Cezayir’in iç bölgesinde yer alan Timimun şehrinde, 17-19 Şubat 2024 tarihlerinde ise Gardaya şehrinde doktor ve diyabet hemşirelerine yönelik “Diyabet Hemşireliği Eğitimi” gerçekleştirildi.

Eğitimin temel hedefi, diyabetle mücadelede erken tanı ve etkili hasta bakımına odaklanarak, ülkemizin sahip olduğu değerli bilgi ve tecrübeyi paylaşmak; bu çerçevede oluşturulan bilgilendirici broşür ve kitapçıkları, sağlık kurumlarına ve kuruluşlarına dağıtarak hem halkın bilinçlenmesine katkıda bulunmak hem de sağlık personelinin yükünü hafifletmek olarak ifade edildi.

Timimun ve Gardaya şehirlerinde gerçekleştirilen sertifika takdim törenlerine, Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçisi Muhammet Mücahit Küçükyılmaz, Timimun Valisi Souna Benomar, TİKA Cezayir Koordinatörü Dr. Gökçen Kalkan, Timimun Sağlık Müdürü Sadok Guerioune, Gardaya Sağlık Müdürü Ahmed Zenati Sosyal Hizmetleri Müdürü Mabrouk Bahou, FOREM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Hayati katıldı.

Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Küçükyılmaz yaptığı konuşmada, Türkiye ile Cezayir arasındaki ilişkilerin geçmişte olduğu gibi günümüzde de güçlü şekilde devamı için TİKA ‘nın yaptığı projelerin önemine vurgu yaptı.

TİKA Koordinatörü Kalkan, Sağlık ve Medeniyet Derneği eğitmenlerine, Cezayir FOREM Derneği yetkililerine ve tüm katılımcılara teşekkür ederek TİKA’nın birçok alanda eğitim faaliyetlerine devam edeceğini ifade etti.

TİKA tarafından yürütülen HASEP kapsamında sağlık personelinin kapasitelerinin artırılması amacıyla verilen eğitimlere Cezayir’in diğer bölgelerinde de devam edilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Destekleriyle Azerbaycan’da Kurulan “ASAN Web TV” Yayın Hayatına Başlıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleriyle, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına Bağlı Vatandaşlara Hizmet ve Sosyal Yenilikler Devlet Ajansı (ASAN Hizmet) bünyesinde ASAN Web TV’nin kurulum süreci tamamlandı. TİKA ve ASAN Hizmet arasında 2015 yılında...