Haberler

13 Mart 2024

TİKA, Sığınmacı Kampındaki Arakanlı Ailelere Ramazan Boyunca İftar Yemeği Dağıtıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’te Arakanlı sığınmacıların yaşadığı Cox’s Bazar’daki kamplarda Ramazan ayı boyunca sıcak yemek dağıtımı yapılıyor.

TİKA, Myanmar’ın Arakan eyaletinde Ağustos 2017’de yaşanan şiddet olaylarının ardından evlerini terk ederek Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanlara Türkiye’nin yardımlarını ulaştırmaya devam ediyor.

TİKA tarafından düzenlenen Ramazan programları kapsamında, Cox’s Bazar Sığınmacı Kampındaki Arakanlı ailelere TİKA’nın daha önce kurmuş olduğu dağıtım noktasında Ramazan ayı boyunca 1.000 aileye sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirilecek. 2017’den beri devam eden projeden bu sene 16. kamptaki 20.000’den fazla Arakanlı Müslümanın faydalanması bekleniyor.

TİKA, 2017 tarihinde kamplara yerleştirilenler için hızlı bir şekilde mutfak kurarak günlük 25.000 kişinin faydalandığı sıcak yemek dağıtımı yapmıştı.

Bangladeş’in Cox’s Bazar ili sınırları içinde bulunan kamplarda bir milyondan fazla Arakanlı Müslüman sığınmacı zor şartlarda hayata tutunmaya çalışıyor. Ekonomik faaliyetleri olmayan mülteciler başta gıda olmak üzere her türlü tüketim malzemesine ihtiyaç duyuyor.

TİKA’nın Bangladeş’teki Arakanlı sığınmacılara yönelik çalışmaları arasında oyun alanları, öğrenme merkezleri ve çok amaçlı merkezler gibi çeşitli projeler yer alıyor.

Sonraki Haber

TİKA Ramazan’ın Bereketini, Arnavutluk’ta Yetim Çocuklar ve Aileleriyle Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arnavutluk'ta yetim çocukların ailelerine gıda desteğinde bulundu. Başkent Tiran’daki Farie Hoti Spor Salonu'nda düzenlenen dağıtım törenine, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, TİKA Tiran Koordinatörü Mustafa Ata, Geleceğin...