Haberler

03 Haziran 2024

TİKA, Arnavutluk’ta Şehit Düşen Hasan Rıza Paşa’nın Anıtını Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arnavutluk’ta tek Türk anıtı olan “Hasan Rıza Paşa Şehitlik Anıtı”nın bakım ve onarımını gerçekleştirdi.

Balkan Harbi sırasında İşkodra Valisi olan ve şehri Karadağlılara karşı müdafaa ederken 30 Ocak 1913 günü düzenlenen suikast sonucu şehit edilen Hasan Rıza Paşa’nın anısına 2007 yılında Türkiye Cumhuriyeti Genel Kurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından Arnavutluk’un İşkodra şehrinde anıt inşa edilmişti.

Her yıl 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle T. C. Tiran Büyükelçiliği desteğinde organize edilen ve Arnavutluk’ta bulunan Türkiye Cumhuriyeti kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımları ile yapılan anma törenlerinin de gerçekleştirildiği anıt, TİKA tarafından gerçekleştirilen bakım ve onarım çalışmaları modern bir görünüme kavuşturuldu.

Anıtın bakım ve onarımı ile Arnavutluk ve Türkiye arasındaki tarihi ve kültürel bağların güçlendirilmesi, iki ülkenin ortak tarihi mirasının korunmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteklediği 3. Uluslararası Güvenlik Çalışmaları Kongresi Sona Erdi

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ev sahipliğinde, Uluslararası Politika ve Güvenlik Çalışmaları Derneği (INTPOLSEC) tarafından organize edilen 3. Uluslararası Güvenlik Çalışmaları Kongresi, TİKA ve Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nin katkılarıyla düzenlendi. Kongreye, Kuzey Makedonya, Macaristan, Sırbistan,...