Haberler

03 Haziran 2024

TİKA’nın Desteklediği 3. Uluslararası Güvenlik Çalışmaları Kongresi Sona Erdi

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ev sahipliğinde, Uluslararası Politika ve Güvenlik Çalışmaları Derneği (INTPOLSEC) tarafından organize edilen 3. Uluslararası Güvenlik Çalışmaları Kongresi, TİKA ve Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nin katkılarıyla düzenlendi.

Kongreye, Kuzey Makedonya, Macaristan, Sırbistan, Romanya, Hindistan, Gürcistan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan’dan gelen uzmanların yanı sıra yaklaşık 150 akademisyen ve öğrenci katıldı. Kongrenin ilk günü yüz yüze, ikinci günü ise çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Açılış konuşmaları, Necmettin Erbakan Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Çemrek, INTPOLSEC Başkanı Doç. Dr. Bezen Balamir Coşkun ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Şahbaz tarafından yapıldı.

Kongrenin açılış panelinde konuşan Prof. Dr. Sebastian Mayer (Kırgızistan), Prof. Dr. Shefik Shehu (Kuzey Makedonya), Prof. Dr. Akbota Zholdasbekova (Kazakistan), Janos Kemeny (Macaristan), Srđan Hercigonja (Sırbistan) ve Dr. Mihaela Padureanu (Romanya), Orta Asya, Balkanlar ve Doğu Avrupa bölgelerini etkileyen güvenlik konularını tartıştı.

Sonraki gün gerçekleşen Bölgesel Güvenlik Konuları temalı panellerde ise Prof. Dr. Shurgulaia Tornike (Gürcistan) Kafkasya, Prof. Dr. Shoirakhon Nurdinova (Özbekistan) ve Dr. Emilbek Dzhuraev (Kırgızistan) Orta Asya, Prof. Dr. Iqbalur Rehman (Hindistan) ise Ortadoğu ve Asya bölgeleri özelinde yaptıkları konuşmalarla önemli katkılarda bulundu.

Kongre boyunca İngilizce ve Türkçe dillerinde 100’e yakın sunum gerçekleştirildi.

TİKA’nın katkılarıyla kongreye katılan misafirler, Konya Mevlana Müzesi ve Selimiye Camii’ni ziyaret ettiler.

Sonraki Haber

TİKA Senegal’de Yetim Çocukların Eğitimini Destekliyor

Senegal’in başkenti Dakar’da yetim ve yoksul çocuklar yararına faaliyet gösteren öğrencilere ücretsiz barınma imkânı sağlayan Association Al Nour Derneği bünyesindeki Yetim Eğitim Merkezine, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından malzeme ve donanım desteğinde...