Haberler

04 Nisan 2024

TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Irak’ta TİKA Projelerinin Açılışını Gerçekleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, Irak programı kapsamında Bağdat, Erbil ve Kerkük’te resmi görüşmelerde bulundu. Kayalar kapsamında Bağdat’ta yenileme çalışmaları TİKA tarafından gerçekleştirilen Şakaik Anaokulunun açılış törenine ve Türkmen Kardeşlik Ocağı tarafından düzenlenen iftar programına katılırken, Kerkük’te TİKA tarafından Kerkük Türkmen Karma Kardeşlik İlkokulu bünyesinde kurulan müzik sınıfının açılışını gerçekleştirdi.

TİKA Başkanı Serkan Kayalar, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Irak’ın başkenti Bağdat’ta T.C. Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası Büyükelçi Güney ile birlikte TİKA Bağdat Program Koordinasyon Ofisini ziyaret eden Kayalar, TİKA’nın Irak’taki proje ve faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

TİKA Başkanı Kayalar, Irak Kültür Bakanıyla görüştü

TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Bağdat’ta Irak Kültür, Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı Sn. Ahmed el-Bedrani ile bir araya geldi.

Bakan Bedrani, Bağdat’taki bakanlık binasında gerçekleşen görüşmede TİKA’nın Irak’ta önemli çalışmalar yaptığını ve iz bıraktığını söyledi.

“TİKA’ya olan güvenimiz onu öncelikli bir yerde tutuyor.” diyen Bedrani, Kültür Bakanlığı ile Şii ve Sünni vakıfların TİKA ile ortak çalışmalara imza attığını kaydetti.

TİKA Başkanı Kayalar da, “Kadim ve güzel bir şehirdeyiz (Bağdat). İslam ve insan tarihi açısından da çok önemli topraklardayız. TİKA olarak Irak halkı için projeler üretmekten mutluluk duyuyoruz. Irak, kültür bakımından zengin bir ülke ve bu da kültürel turizmi önemli hale getiriyor.” dedi.

Şakaik Anaokulunun açılışını yapıldı

TİKA tarafından yenilenen Bağdat’taki Şakaik Anaokulunun açılışı, TİKA Başkanı Serkan Kayalar’ın katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Öğretmenlerden anaokulu hakkında bilgi alan Kayalar, sınıfları gezerek çocuklara hediyeler verdi, çocuklarla sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi.

TİKA tarafından, gerçekleştirilen proje ile başkent Bağdat’ta Türkmen çocuklara yönelik eğitim veren Şakayik Anaokulunun tüm derslikleri, öğretmen odaları ve tuvaletleri yenilendi. Ayrıca, okula donanım desteğinde bulunuldu.

Abdülkadir Geylani ve İmam-ı Azam Hazretleri Türbesi ve Camiinde incelemelerde bulunuldu

Restorasyon çalışmaları TİKA tarafından yürütülen Abdülkadir Geylani Hazretleri Türbesi ve Camiinde de incelemelerde bulunan TİKA Başkanı Kayalar, Kadiriye Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Seyit Halit Abdulkadir Mansur Al- Geylani ile bir araya geldi.

İmam-ı Azam Hazretleri Camii ve Türbesini ziyaret eden TİKA Başkanı, Irak Alimler Birliği Üyesi ve Cami İmam Hatibi Şeyh Abdulvahab Al Taha ile birlikte TİKA tarafından kurulan İmam-ı Azam Müzesinde de incelemelerde bulunarak yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kayalar, Irak seyahati kapsamında ayrıca TİKA tarafından kütüphane ve iklimlendirme sistemi kurulumu yapılan Şeyh Maruf el-Kerhi Camii ve türbesini de ziyaret ederek cami imamı Şeyh Ali el-Harbi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Kayalar, Türkmen Kardeşlik Ocağının düzenlediği iftara katıldı

TİKA tarafından gerçekleştirilen “Ramazan Programları” kapsamında Temiz Kardeşler Derneğinde gerçekleştirilen Ramazan gıda paketi dağıtımı törenine de katılan TİKA Başkanı Kayalar Bağdat temaslarını Türkmen Kardeşlik Ocağı ev sahipliğinde düzenlenen iftar programında Türkmen soydaşlarımız ile bir araya gelerek tamamladı.

TİKA Başkanı Kayalar, IKBY Etnik Gruplardan Sorumlu Bakanıyla görüştü

Resmi temaslarda bulunmak üzere Irak’ta bulunan TİKA Başkanı, Bağdat’tan sonra gittiği Erbil’de IKBY Etnik Gruplardan Sorumlu Bölge Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Sn. Aydın Maruf ve Süryani, Keldani, Asuri, Kakai, Sabia-Mendai ve Ezidi toplum temsilcileriyle bir araya geldi.

Görüşmeden sonra Bakan Maruf ile birlikte Erbil merkezli faaliyet gösteren Türkmen basın kuruluşu TEBA Ajansı bünyesinde TİKA tarafından kurulan “TEBA FM” in açılışını gerçekleştiren TİKA Başkanı; “TEBA FM’in Türkmen kardeşlerimize yönelik somut iş birliğinin güzel bir yansıması olduğunu vurgulayarak, modern ekipmanlarla donatılan stüdyonun bir eğitim alanı olarak hizmet verirken internet üzerinden de canlı yayın yapma imkanı sağlayacağını” belirtti.

Müzik Sınıfının açılışı gerçekleştirildi

Erbil temaslarından sonra Kerkük’e geçen TİKA Başkanı Kayalar, Kerkük Türkmen Karma Kardeşlik İlkokulu bünyesinde TİKA tarafından kurulan müzik sınıfının da açılışını gerçekleştirdi.

Açılış töreninde konuşan Kayalar; “Kerkük’ten dünyaya yayılan müzik sloganıyla kurulan müzik sınıfı için temin edilen çeşitli enstrümanların Irak Türkmen Cephesi tarafından açılacak kurslarda kullanılacağını ifade etti.

Kerkük temasları kapsamında TİKA Başkanı, Irak genelinde Türkçe yayın yapan Türkmeneli TV’yi de ziyaret ederek kanalın faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

TİKA tarafından gerçekleştirilen “Ramazan Programları” kapsamında Kerkük’te Türkmen soydaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen Ramazan gıda paketi dağıtımı törenine de katılan TİKA Başkanı Kayalar, Irak Türkmen Cephesi Başkanlığını ziyaret ederek ITC Başkanı Sn. Hasan Turan ile bir araya geldi.

Kerkük temaslarını Irak Türkmen Cephesi ev sahipliğinde düzenlenen “Türkmeneli Buluşması” iftar programıyla tamamlayan TİKA Başkanı Kayalar, Türkmen soydaşlarımıza yönelik faaliyetlerin devam edeceğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA, Afganistan’ın Eğitim Altyapısına Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın 4 vilayetindeki devlet okullarına 600 takım masa ve sıra desteği sağladı. TİKA'nın Afganistan'da yürüttüğü eğitim projeleri kapsamında, Belh, Semengan, Tahar ve Saripul vilayetlerindeki okullara masa ve sıra...