Haberler

04 Nisan 2024

TİKA, Afganistan’ın Eğitim Altyapısına Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın 4 vilayetindeki devlet okullarına 600 takım masa ve sıra desteği sağladı.

TİKA’nın Afganistan’da yürüttüğü eğitim projeleri kapsamında, Belh, Semengan, Tahar ve Saripul vilayetlerindeki okullara masa ve sıra desteğinde bulunuldu.

Mezar-ı Şerif şehrinde bulunan Sultan Mahmut Gaznevi İlkokulu’na yapılan teslim törenine, Mezar-ı Şerif İl Eğitim Müdürü Hafız Muhammed Naim Belhi, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Teslim töreninde söz alan Mezar-ı Şerif İl Eğitim Müdürü Belhi, TİKA’nın okullarına sağladığı destek sayesinde öğrencilerin artık zeminde oturarak değil masa ve sıralarında eğitim göreceklerini belirtti.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Taşdemir ise Afganistan genelinde 200’e yakın okul, enstitü ve eğitim merkezlerinin inşası, teçhizatı, tadilatı ve onarımının TİKA tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti. Taşdemir, bu sene içerisinde de bazı okulların tadilat ve tamiratlarının yapılacağını aktardı.

TİKA tarafından 2023 yılında Afganistan’ın kuzeyindeki 9 vilayette eğitim faaliyetlerini sürdüren okullara 800 takım masa ve sıra temin etmişti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Burkina Faso’da Tarımsal Üretime Destek

Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Dost Eli Derneği ve SOHBA Derneği iş birliğinde, Burkina Faso’nun Bakata bölgesinde tarımsal kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla papaya, soğan ve domates ekimi gerçekleştirdi. Proje kapsamında ihtiyaç sahibi aileler...