Haberler

20 Mayıs 2024

TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Kırgızistan’da TİKA Projelerinin Açılışını Gerçekleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te ikili görüşmeler ve TİKA projelerinin açılışlarını gerçekleştirdi.

Kayalar, program kapsamında ilk olarak Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Sn. Ahmet Sadık Doğan ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Büyükelçi Doğan ile birlikte Kırgızistan Acil Durumlar Bakanı Boobek Ajikeyev’i ziyaret eden TİKA Başkanı Kayalar, Acil Durumlar Bakanlığı bünyesinde TİKA tarafından kurulumu gerçekleştirilen ülkenin ilk “Mobil Hiperbarik Basınç Odası” nın açılışını gerçekleştirdi.

TİKA tarafından sağlanan “Mobil Hiperbarik Basınç Odası”, Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı binası önünde düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törene, Kırgızistan Acil Durumlar Bakanı Boobek Ajikeyev, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, TİKA Başkanı Serkan Kayalar ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Mehmet Bodur’un yanı sıra bakanlık personeli katıldı.

Ajikeyev, törende yaptığı konuşmada, TİKA’nın bakanlığı için Türkiye’den getirerek teslim ettiği “Mobil Hiperbarik Basınç Odası” nın dalgıçlarda görülen vurgun ve hava embolisi gibi basınçla ilgili hastalıkların tedavisi için hayati önem taşıdığını söyledi.

Türkiye’nin dostluğun ve dayanışmanın en güzel örneğini sergilediğini vurgulayan Ajikeyev, “Mobil Hiperbarik Basınç Odası” nın sağlamasında emeği geçen TİKA Başkanı Kayalar’a teşekkür etti.

TİKA Başkanı Kayalar da, Kırgızistan’da sağlık, eğitim, ekonomi, kültürün yanı sıra pek çok alanda önemli projeler gerçekleştirdiklerini belirterek, proje ile Acil Durumlar Bakanlığı bünyesindeki dalış hizmet biriminin teknik altyapı imkânlarının geliştirildiğini kaydetti.

Açılış sonrası Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Edil Baysalov, TİKA Başkanı Kayalar ile görüştü.

Baysalov, Türkiye’nin Kırgızistan’ın stratejik partneri olduğunu belirterek, “TİKA, Kırgızistan’da yıllar süren işbirliği kapsamında sağlık, eğitim, kültür, sosyal ve diğer alanlarda önemli projelere imza attı.” dedi.

Kırgızistan ile TİKA arasında etkileşimin daha da güçlenmesi gerektiğini dile getiren Baysalov, TİKA’nın Kırgızistan’daki projelerinin ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Kendisine gösterilen misafirperverlik için teşekkür eden Kayalar, işbirliğinin daha da geliştirilmesinin ve güçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Görüşmede, Türk Dünyasında kurumlar arası iş birliğini geliştirmeye yönelik atılabilecek adımlar ele alındı.

TİKA Başkanı Kayalar, Kırgızistan programının ilk gününü Türk Dünyasının büyük yazarı Cengiz Aytmatov’un kabri ile 1938’de infaz edilen 138 Kırgız aydının kabrinin bulunduğu Ata-Beyit Mezarlığını ziyaret ederek tamamladı.

Kırgızistan programının ikinci gününe Bişkek Kırgız-Türk Dostluk Hastanesini ziyaret ederek başlayan TİKA Başkanı Kayalar, Başhekim Uzm. Dr. Samet Yılmaz’dan hastanenin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te TİKA tarafından inşa edilen ve donatılan hastanede bugüne kadar 35.000’den fazla hasta tedavi gördü.

Hastane sonrasında Türkiye-Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan’ı ziyaret eden TİKA Başkanı Kayalar, üniversite bünyesinde TİKA tarafından kurulan eğitim serası, mobilya ve kaynakçılık atölyelerini ziyaret ederek burada yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

– “Cezeri Laboratuvarı” Açıldı

İshak Razzakov Devlet Teknik Üniversitesi bünyesinde TİKA tarafından kurulan “Cezeri Laboratuvarı” nın açılış töreni TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanı Dogdurkul Kendirbayeva ve İshak Razzakov Kırgız Devlet Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mirlan Çınıbayev’in katılımları ile gerçekleştirildi.

Açılış töreninde konuşan TİKA Başkanı Kayalar; bugüne kadar 17 farklı ülkede kurulan ve ismini “Robotların Babası” olarak kabul edilen el-Cezeri’den alan laboratuvarımız “Cezeri LAB”ın öğrenci ve araştırmacıların hayallerini gerçeğe dönüştürebilmelerine fırsat vereceğini belirtti.

Kayalar ayrıca; dost ve kardeş ülkelerin bilimsel ve endüstriyel üretim odaklı altyapılarını desteklenmeye devam edeceklerini ifade etti.

– TİKA’dan Görme ve işitme engelli bireylere yönelik “Gören Eller” projesi

TİKA, “Gören Eller” projesi kapsamında, Kırgızistan Görme ve İşitme Engelliler Birliği Kütüphanesi bünyesinde bir odanın tadilatını yaptı ve Braille alfabesi okuma salonu ile ses kayıt stüdyosu kurdu.

Projenin açılış programına Kırgızistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Bakıt Darmanbekuulu ile Görme ve İşitme Engelliler Birliğinin yetkilileri katıldı.

– TİKA’dan Kırgızistan’a Aile Sağlığı Merkezi

TİKA tarafından Kırgızistan’ın Çuy Bölgesindeki Lüksemburg köyünde inşa edilen “Kırgız-Türk Dostluğu Aile Sağlığı Merkezi” Kırgızistan Sağlık Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Çuy Bölge Vali Yardımcısı Gülmira Kıştobayeva, Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşa Dursunov, Bişkek Kırgız-Türk Dostluk Devlet Hastanesi Başhekimi Samet Yılmaz ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Mehmet Bodur ile bölge sakinlerinin katıldığı törenle hizmete açıldı.

Kayalar, burada yaptığı konuşmada, “Dost ve kardeş iki ülke arasındaki kadim dostluğun adını taşıyan projemiz ile bölge halkının daha kaliteli ve erişilebilir sağlık hizmetlerine kavuşmasına vesile olmaktan mutluluk duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

Kırgız yetkililer, yaptıkları konuşmada, bölge halkının ihtiyaç duyduğu Aile Sağlığı Merkezi için Türkiye’ye ve Kayalar’a teşekkür etti.

Programını TİKA Bişkek Program Koordinasyon Ofisini ziyaret ederek tamamlayan TİKA Başkanı Kayalar, Bişkek PKO tarafından hayata geçirilen eğitim, tarım, sağlık ve sosyal alanlardaki projeleri hakkında ederek bilgi aldı.

Sonraki Haber

TİKA, Nijer’de Kadınların Güçlendirilmesini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğinde Nijer’de, “13 Mayıs Nijer Ulusal Kadın Günü” dolayısıyla “Nijer’in Yeniden İnşa Edilmesi Süreçlerine Nijer Kadınlarının Katılımı” temalı forum düzenledi. Forum, TİKA’nın önemli proje paydaşlarının de bulunduğu 30’dan...