Haberler

20 Mayıs 2024

TİKA, Nijer’de Kadınların Güçlendirilmesini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğinde Nijer’de, “13 Mayıs Nijer Ulusal Kadın Günü” dolayısıyla “Nijer’in Yeniden İnşa Edilmesi Süreçlerine Nijer Kadınlarının Katılımı” temalı forum düzenledi.

Forum, TİKA’nın önemli proje paydaşlarının de bulunduğu 30’dan fazla Nijerli kadın topluluğu, Nijer Hükümeti işbirliğinde bir araya gelerek, Dünya Kadınlar Gününden bağımsız bir şekilde 1991 yılında ülke kadınlarının ekonomik ve toplumsal hayata daha fazla dahil edilmesi ve karar alma mekanizmalarına katılması amacıyla bir farkındalık günü olarak ilan edilen, “13 Mayıs Nijer Ulusal Kadın Günü” dolasıyla düzenlendi.

Kadınların üretim, yönetim ve kalkınma süreçlerine katılımını destekleyici bir anlam kazanan ve resmi tatil günleri arasında yer alan “13 Mayıs Nijer Ulusal Kadın Günü” dolasıyla düzenlenen foruma, TİKA tarafından salon, stant ve organizasyon desteği sağlandı.  Foruma, Nijer’in 8 idari bölgesinde faaliyet gösteren üretici, imalatçı, dini kanaat önderi, gazeteci, bürokrat, hükümet temsilcisi, siyasetçi, öğrenci, memur ve sivillerden oluşan yaklaşık 3.000 kadın katılım sağladı.

Program kapsamında, Nijer Hükümetin yeni ve tam bağımsız toplum/devlet konsepti oluşturma sürecinde, hali hazırda en önemli tüm “üretim/imalat” inisiyatiflerini elinde bulunduran, toplumsal organizasyonda çok önemli bir rolü bulunan ve aynı zamanda aile içinde en büyük sorumluluğu üstlenen Nijer kadınının rolünün ne olacağına dair görüş ve önerilerde bulunuldu.

Hükümet temsilcilerinin ve önemli kadın figürlerinin konuşmalarıyla başlayan forum, her sektörden kadın grubunun açtığı stantlar, çalıştaylar ve değerlendirme toplantıları ile devam etti. Program sonunda, farklı sektörlerde faaliyet gösteren Nijerli kadınları hükümet nezdinde temsil edecek, forumda belirlenen vizyon belgelerini takip ederek değerlendirme ve raporlama faaliyetlerinde bulunacak bir komite kuruldu.

Programa Nijerli kadınlar adına söz alarak konuşmasını gerçekleştiren, Forum Koordinatörü Dar’ül Mar’a Derneği Başkanı Djoubie Nana Harouna, Nijerli kadınlara her türlü üretim, imalat ve kalkınma süreçlerinde destek olan TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti.

Programa onur konuğu olarak davet edilen T.C. Niamey Büyükelçisi Özgür Çınar ise konuşmasında, çalışan ve üreten Nijer Kadınına Türkiye’nin desteğinin artarak devam edeceğini söyleyerek tüm organizatörlere teşekkür etti.

Sonraki Haber

Azez'de Geleneksel Okçuluk Projesi Hayata Geçirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Suriye’nin Azez kentinde okçuluk sporu ile ilgilenen sporcular için ekipman temin edildi. TİKA, Kilis Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Azez Yerel Meclisi iş birliğiyle, Azez’de kadınların...