Haberler

31 Mayıs 2024

TİKA Bosna Hersek’te Dikiş Atölyesi Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in Bugojno kentinde faaliyet gösteren Bugojno Đerđef Kadınlar Derneği bünyesinde dikiş atölyesi kuruldu.

Kadınların ekonomik güçlendirilmesi projesi kapsamında TİKA tarafından temin edilen dikiş makineleri ile Bugojno Đerđef Kadınlar Derneği üretim kapasitelerini artırarak bölgede yaşayan kadınların daha fazla istihdam edilmesine olanak sağlandı.

2007 yılında örgü gibi geleneksel el sanatlarını sürdürmek amacıyla kurulan dernek, ilerleyen yıllarda çalışma alanını genişleterek sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirmeye başladı.

Yaklaşık 1700 üyesi bulunan dernek, geleneksel halk oyunu kıyafetlerinin üretimi için kurulan atölye ile en az 10 kadının daha istihdam edilmesini sağladı.

Dikiş atölyesinin açılış törenine, Orta Bosna Kantonu hükümeti adına Şehircilik, İnşaat ve Çevre Koruma Bakanı Amir Şeçiboviç, Bugojno Belediye Başkanı Hasan Ajkuniç,  TİKA Saraybosna Koordinatörü Erdinç Işık,  Bugojno Đerđef Kadınlar Derneği Başkanı Şida Kalbiç ve dernek üyesi kadınlar katıldı.

Bakan Şeçiboviç yaptığı konuşmada, derneğin gerçekleştirdiği faaliyetler ile Bosna Hersek’te örnek bir çalışma sergilediğini ve bölgedeki kadınların istihdamına önemli katkılar sağladığı için Orta Bosna Hükümeti adına derneği tebrik ederek projeye destek veren TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Bugojno Đerđef Kadınlar Derneği Başkanı Kalbiç burada yaptığı konuşmada, dikiş atölyesinden faydalanacak ve gelir elde etme fırsatına sahip olacak tüm kadınlar adına TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Kalbiç, derneğin kıyafet satışından elde edilen gelir ve yürüttükleri kampanyalar kapsamında toplanan bağışlar sayesinde onlarca hastanın tedavi edilmesine katkı sağladıklarını ve birçok sosyal sorumluluk projesinde yer aldıklarını belirtti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Afganistan’da Bulunan Cevizcan Üniversitesine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Cevizcan Üniversitesi Bilimsel Araştırma ve Yayın Merkezine donanım desteği sağladı. Merkezin ihtiyaç duyduğu dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, çok fonksiyonlu yazıcı, mürekkep tanklı yazıcı, fotokopi makinesi, projeksiyon cihazı, motorlu...