Haberler

03 Haziran 2024

TİKA’dan Afganistan’da Bulunan Cevizcan Üniversitesine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Cevizcan Üniversitesi Bilimsel Araştırma ve Yayın Merkezine donanım desteği sağladı.

Merkezin ihtiyaç duyduğu dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, çok fonksiyonlu yazıcı, mürekkep tanklı yazıcı, fotokopi makinesi, projeksiyon cihazı, motorlu projeksiyon perdesi, güç kaynakları, U tipi 20 kişilik toplantı masası ve koltukları gibi ekipmanlar temin edilerek üniversite yetkililerine teslim edildi.

Ekipmanların teslim törenine, Cevizcan Vali Yardımcısı Elhac Nuruddin Umair, Cevizcan Üniversitesi Rektörü Müftü Anvarul Hak Habibi, Rektör Yardımcısı ve Bilimsel Araştırma ve Yayın Merkezi Sorumlusu Dr. Muhammed Ekrem Hakim, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir, Cevizcan Hac ve Evkaf Müdürü Müftü Nesratullah Mansur, Cevizcan Vilayeti İl Sağlık Müdürü Kari Zabihullah, Cevizcan Vilayeti İdari Reformlar ve Sivil Hizmetler Müdürü Mevlevi Nur Muhammed Talut, üniversite öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan İdari Reformlar ve Sivil Hizmetler Müdürü Talut, Türkiye’nin desteğiyle açılan merkezden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cevizcan Üniversitesi Rektörü Müftü Habibi ise, TİKA tarafından Afganistan’da ve özellikle Cevizcan vilayetinde gerçekleştirilen projelerden dolayı şükranlarını sundu. Habibi, Türkiye’nin dost ve kardeş bir ülke olduğunu vurgulayarak, desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Rektör Yardımcısı Hâkim de Cevizcan Üniversitesinin genç olmasına rağmen ülkenin en iyi üniversitelerinden biri olduğunu belirtti. Hâkim, TİKA’nın sağladığı destekten dolayı Türkiye’ye minnettarlığını ifade etti.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Taşdemir ise, TİKA’nın 61 ülkede 63 Program Koordinasyon Ofisi ile 150 ülkede faaliyet gösterdiğini ve Afganistan’da 1997 yılından beri projeler yürüttüğünü belirtti. Taşdemir, Afganistan’da üç TİKA ofisinin bulunduğunu ve ülkenin kalkınmasına yönelik önemli projeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA Desteğiyle Mozambik'e Giden Türk Hekimler Şifa Dağıtıyor

Mozambik'e giden Yeryüzü Doktorları Derneğinin gönüllü sağlık ekipleri, TİKA tarafından yenilenen sağlık merkezinde yapılan ilk doğumda, boynuna kordon dolanan ve anneyi hayati riske sokan bebeği başarıyla dünyaya getirdi. Yeryüzü Doktorları Mozambik Maputo'da Ndlavela Sağlık Merkezi'nde...