Haberler

12 Mart 2024

TİKA, Bosna Hersek’teki Teknik Liseye Ekipman Desteği Sağladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in Brçko kentinde yer alan Brçko Teknik Lisesinde uygulamalı eğitim kapasitelerin geliştirilmesi projesi kapsamında CNC makinesi ve diğer ekipmanlar temin edildi.

TİKA’nı destekleriyle CNC Operatörlüğü Atölyesine temin edilen CNC makinesi, bilgisayarlar ve diğer ekipmanlar ile bilgisayar destekli tasarımimalat (CAD/CAM) ve konstrüksiyon tasarımları konularında uygulamalı eğitim kapasitesinin genişletilmesine katkı sağlandı.

Yaklaşık 900 öğrencinin öğrenim gördüğü okulda, makine ve metal işleme, elektroteknik, inşaat ve jeodezi, tekstil, dericilik bölümleri bulunuyor. Proje kapsamında ayrıca makine bölümü ve araba tamirciliği bölümü için de ekipman desteği sağlandı.

Açılış töreni

Atölyenin açılış törenine TİKA Saraybosna Koordinatörü Erdinç Işık, Brçko Hükümeti Eğitim Bölümü Başkanı Zoran Bulatoviç ve Brçko Teknik Lisesi Müdürü Dejan Nikoliç, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Brçko Hükümeti Eğitim Bölümü Başkanı Bulatoviç burada yaptığı konuşmasında, TİKA ile gerçekleştirilen iş birliğinden büyük memnuniyet duyduğunu, kurulan uygulama atölyesinin bu alanda önemli bir eksikliğin giderilmesine yardımcı olacağını kaydetti.

Brçko Teknik Lisesi Müdürü Nikoliç de kendilerine teslim edilen ekipmanlar sayesinde eğitim kalitesini daha üst seviyeye taşıyabileceklerini aktararak son yıllarda özellikle CNC Operatörlüğü Bölümüne öğrencilerin büyük ilgisi olduğunu, bu proje ile sektöre kaliteli eğitim almış öğrencileri yetiştireceklerini belirtti.

Proje ile CNC ve programlama teknolojisi kullanımını yaygınlaştırılarak farklı yöntemler ile ürün tasarımı ve imalatı konusunda tecrübe edinen öğrencilerin, ülkedeki üretim sektörünün geliştirilmesine ve nitelikli eleman olarak istihdama katkı sağlamaları amaçlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’a Modern Meyvecilik Teknikleri Alanında Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan'da modern meyvecilik tekniklerinin anlatıldığı eğitim programı düzenlendi. TİKA tarafından, Kabil Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde 2020 yılında kurulumu tamamlanan Araştırma-Uygulama Meyve Bahçesinde ve Afganistan Tarım Araştırmaları Enstitüsü Genel...