Haberler

19 Şubat 2024

TİKA’nın Desteklediği “EMITT Fuarı” Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), bu yıl 27. kez İstanbul’daki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilere açtı.

Türkiye turizminin dünyaya açılan en önemli kapısı olan ve dünyanın en büyük beş turizm fuarından biri olarak kabul edilen EMITT Turizm Fuarı, 27 yıldır, Türkiye’de şehirlerin ve köylerin markalaşmasına katkı sağlayarak yeni tatil ve turizm destinasyonlarının oluşumuna öncülük ediyor. Fuar, hem yerli hem de uluslararası profesyonel ziyaretçilere yeni iş ve iş birliği fırsatları sunan önemli bir platform olarak öne çıkıyor.

Her yıl ülke pavilyonları, tatil destinasyonları, yaz ve kış turizmi, outdoor turizmi destinasyonları, oteller, turist merkezleri, tur operatörleri ve acentelerin katılımıyla gerçekleşen EMITT, binlerce tatil tüketicisi ve sektör profesyonelini ağırlıyor. Geçtiğimiz yıl 500 milyon Euro’nun üzerinde iş hacmi sağlayarak Türkiye’nin turistik cazibesini artıran fuar, bu yıl ülke ekonomisine sunduğu katma değeri daha da yükseltti.

Her sene bu etkinliğe katılan Filistin, bu sene yaşadığı savaş nedeniyle stantlarını Türk – Filistin kardeşliği teması altında “Filistin Dayanışma Standı” şeklinde düzenleyerek fuara katılım gösterdi.

Dört günlük etkinlik boyunca sektörün önde gelen isimleri bir araya gelerek, 2024 yılı turizm trendlerini ve beklenen gelişim seyrini tartıştı.

EMITT Fuar Direktörü Hacer Aydın, Türkiye ekonomisine, turizmine ve ülke markasına katkılarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bu yılki fuarın 2023 Turizm Raporu ışığındaki 2024 Turizm Öngörüleri ve yeni trendler konulu panellerle başladığını belirtti.

Aydın, sağlık turizmi politikaları, teşvik uygulamaları ve bu uygulamaların yerelden küresel etkiye olan yolculuğu hakkında bilgi verdi. Aydın, fuarın katılımcılara sürdürülebilirlik ve sektöre yön veren teknolojik gelişmeler hakkında farklı bir bakış açısı kazandırdığını söyledi.

EMITT, TİKA’nın desteğiyle, Türkiye’nin zengin kültürel ve doğal mirasını uluslararası alanda tanıtma ve turizm sektöründeki iş birliklerini güçlendirmeye yönelik çabalarını sürdürüyor. Bu önemli etkinlik, Türkiye’nin turizm potansiyelini dünya sahnesinde sergilemenin yanı sıra, ulusal ve uluslararası katılımcılar arasında değerli iş birliklerinin kurulmasına olanak tanıyor.

Sonraki Haber

TÜRKSOY, TİKA Başkanı Serkan Kayalar’a “TÜRKSOY Madalyası” Takdim Etti

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2013 yılından beri Türk Dünyasına bilim, eğitim, kültür ve sanat alanında üstün hizmetlerde bulunan kişi ve kurumlara şükran nişanesi olarak verilen “TÜRKSOY Madalyası” TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev tarafından...