Haberler

12 Şubat 2024

TİKA Gazze Halkına Yardım Ulaştırmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), saldırıların devam ettiği Filistin’in Gazze kentinde insani yardım faaliyetlerini sürdürüyor.

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana süren saldırılar sonucunda şu ana kadar 28 bin Filistinli yaşamını yitirdi, 68 bin kişi yaralandı ve kentin altyapısı ile üstyapısı büyük ölçüde zarar gördü. Bu zorlu süreçte Gazze’ye girişine sınırlı sayıda izin verilen yardımlar, ihtiyacın sadece bir kısmını karşılayabiliyor.

Kentin kuzey ve orta bölgelerinde yaşayan halkın güney bölgelere göçe zorlaması sonucunda yaklaşık 1.7 milyon kişi yerinden edilirken, merkez ve kuzey bölgelerde kalan 500 bin Gazzeli ise bu bölgelerde barınmaya devam ediyor. Abluka altındaki bu bölgelerde, temel gıda ürünlerinin yanı sıra hayvan yemleri dahi tükenme noktasına gelmiş durumda.

Gıda paketleri dağıtıldı

TİKA’nın Gazze Ofisi tarafından yürütülen saha çalışmaları ve acil insani yardım faaliyetleri kapsamında Gazze’nin merkez ve kuzey bölgelerinde gıda paketi dağıtımı gerçekleştirildi. Pirinç, sıvı yağ, salça, et suyu, çay, şeker gibi temel gıda ürünlerinden oluşan 1.000 adet gıda paketi, ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı.

Savaşın başlamasının ardından TİKA tarafından daha önce de tıbbi malzeme, gıda paketi, barınma malzemeleri ve kışlık kıyafet gibi destekler sağlanmıştı.

Sonraki Haber

TİKA Başkan Yardımcısı Yorulmaz’dan Orta Amerika’ya Çalışma Ziyareti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz, Orta Amerika’ya resmi çalışma ziyareti gerçekleştirdi. TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz’a, Nikaragua ziyaretinde, Türkiye’nin Nikaragua’ya akredite San Hose Büyükelçisi Fatma...