Haberler

22 Nisan 2024

TİKA, Güney Afrika’nın Doğu Cape Bölgesinde Bilgiye Erişimi Kolaylaştırdı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Afrika’nın Doğu Cape bölgesinde bulunan Ncera köyünde kütüphane kurdu.

Proje kapsamında kurulan kütüphaneye, 2800 kitap, mobilyalar ve eğitim materyalleri temin edildi.

Açılış törenine, Türkiye’nin Güney Afrika Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, Sosyal Kalkınma Bakanı Lindiwe Zulu, TİKA yetkilileri ve yerel halk katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Kandaş, TİKA’nın ülkede gerçekleştirdiği projelerin sayı, kapsam ve kalite olarak her geçen sene geliştiğini belirterek 2024 itibari ile TİKA’nın Güney Afrika’nın 9 bölgesinin tamamında aktif olduğunu belirtti.

Bakan Zulu ise yaptığı konuşmada kütüphane projesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek öğrencilerin eğitimine ve kişisel gelişimine katkısını vurguladı. Zulu, Türkiye Cumhuriyeti kurumları tarafından gerçekleştirilen proje ve ziyaretler sayesinde Güney Afrika‘da Türkiye’ye olan ilginin arttığını belirtti.

Sonraki Haber

Diyanet İşleri Başkanı ile TİKA Başkanı'ndan Abdulkadir Geylani ve İmam-ı Azam Külliyelerine Ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyareti kapsamında Bağdat'ta bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, TİKA tarafından restore edilen Abdulkadir Geylani Külliyesi ve İmam-ı Azam...