Haberler

12 Haziran 2024

TİKA ile KOICA Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Güney Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı arasında çeşitli alanlarda işbirliği yapılmasını içeren mutabakat zaptı Ankara’da imzalandı.

TİKA’nın Ankara’da bulunan merkezinde düzenlenen imza törenine TİKA Başkanı Serkan Kayalar, KOICA Başkanı Chang Won-sam, Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Jeong Yeondoo ve beraberlerindeki heyetler katıldı.

TİKA Başkanı Kayalar, imza törenindeki konuşmasında, kalkınma ajansları arasındaki işbirliğini, iki ülkenin bağlarını güçlendirme açısından değerli bulduklarını, TİKA ile aynı yıllarda kurulan ve üçüncü ülkelere yönelik ortak çalışmalar yürütülen KOICA ile imzalanan bu anlaşma çerçevesinde uluslararası alanda daha etkin ve verimli çalışmaların yapılarak iki kurumun sağlık, iklim değişikliği, temiz enerji, eğitim, dijitalleşme, gıda güvenliği ve tarım gibi sektörler başta olmak üzere çeşitli alanlarda ortak projeler gerçekleştireceklerini aktardı.

Kayalar, anlaşmanın iki kurum arasında mevcut işbirliğini ve dostluğu daha ileriye taşıyacağına inandığını belirtti.

KOICA Başkanı Chang ise iki kurum arasında işbirliği mutabakatının yenilenmesinden dolayı mutlu olduklarını belirterek, “iki kardeş” olarak kalkınma işbirliği faaliyetlerinde beraber çalışacaklarını söyledi.

İmzalanan mutabakat zaptı, kurumların kendi alanlarındaki bilgi birikimlerini, uzmanlıklarını ve iletişim ağlarını birleştirmeyi amaçlıyor.

Mutabakat zaptı ile TİKA ve KOICA’nın uluslararası alanda Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda, Güney-Güney İşbirliği ve Üçlü İşbirliği çerçevesinde iki ülke arasında yeni olanakların geliştirilmesi hedefleniyor.

TİKA ile KOICA arasında 2011’de Filistin, Kamboçya, Myanmar ve Pakistan gibi ülkelere ortak yardım faaliyetleri düzenlenmesine yönelik işbirliği mutabakat zaptı imzalanmıştı.

Sonraki Haber

TİKA, Banjul Uluslararası Havaalanı Polis Birimini Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gambiya’nın kritik kapılarından birinde birincil savunma hattı olarak görev yapan Banjul Uluslararası Havaalanı Polis Biriminin fiziki yapısı yenilenerek çevre düzenlemesi yapıldı. TİKA, Banjul Uluslararası Havaalanı'nda kritik bir...