Haberler

30 Nisan 2024

TİKA İşbirliğinde Afrikalı Uzmanlara Yenilenebilir Enerji Eğitimi Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Endonezya Dışişleri Bakanlığı, Endonezya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde, Afrika ülkelerinde yenilenebilir güneş enerjisi alanında çalışan uzmanlara yönelik “Yenilenebilir Güneş Enerjisi Eğitimi” düzenlendi.

2 aşamalı olarak planlanan eğitimin ilk aşaması Ankara ve Konya’da düzenlendi. Eğitime, Senegal, Tanzanya, Mozambik ve Namibya’dan güneş enerjisi sektöründe çalışan toplam 12 mühendis ve akademisyen katıldı.

Eğitim kapsamında katılımcılar, güneş enerjisi sektörüne dair teorik bilgilerin yanı sıra saha ziyaretleri ile Türkiye’deki sektör deneyimini gözlemleme fırsatı buldu.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen eğitimciler, Endonezya Enerji Bakanlığı’ndan gelen eğitimciler ile beraber, Cezeri Yeşil Teknoloji Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi’nin güneş enerjisi atölyelerinde katılımcılara teorik ve uygulamalı eğitimler verdi.

Polisilisyonumun güneş paneline dönüşüm sürecindeki tüm aşamaları tek bir fabrikada görme imkanı sunan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikasını ziyaret eden heyet, teorik derslerde öğrendiklerini yerinde inceleme imkanı buldu. Ayrıca, Konya Karapınar’da bulunan Kalyon Güneş Enerjisi Santralini de ziyaret eden katılımcılar, Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santrali hakkında detaylı bilgi aldılar.

Eğitim sonunda TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun, Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Daire Başkanı Uğur Tanyeli, Endonezya Ankara Büyükelçiliği Siyasi İşler Müsteşarı Dhanny Perkasa, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nden Şube Müdürü Kadriye Kılıç ve Cezeri Yeşil Teknoloji Anadolu Mesleki ve Teknik Lisesi Müdürü Mustafa Aydın’ın  katılımıyla sertifika töreni düzenlendi.

Sertifikalarını teslim alan katılımcılar, eğitim programından memnuniyetlerini ve teşekkürlerini ifade ettiler.

Eğitim programının ikinci aşaması ise TİKA ve Endonezya makamları iş birliğinde 2024 yılı Ekim ayında Endonezya’da düzenlenecek.

Sonraki Haber

Moğolistan’daki Mesleki Eğitim Okulunun Spor Salonu TİKA Tarafından Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’ın kırsal bölgelerinde yaşayan çocuklara uygun eğitim ortamı oluşturulması amacıyla Bayan-Ölgiy Vilayetinde bulunan mesleki eğitim okulunun spor salonunu yeniledi. 57 yıldır Bayan-Ölgiy Vilayetinde eğitim hizmeti veren 3. Okul’un...