Haberler

15 Şubat 2024

TİKA İşbirliğinde Çad’da Binlerce Hastaya Sağlık Hizmeti Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Dost Eli Derneği işbirliğinde bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen “Sağlığa Dost Eli-4 Projesi” kapsamında Ndjari semtinde Türk hekimler tarafından binlerce Çadlı vatandaşa ücretsiz sağlık hizmeti verildi.   

Sadece Afrika’nın değil bütün dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olarak Çad’da sağlık altyapısının yetersizliği insanların gündelik hayatının zorlaştıran en önemli faktörlerin başında geliyor.

Başkent Encemine’nin 8. Bölgesi olan Ndjari semtinde bulunan Nama Hastanesinde gerçekleştirilen sağlık projesinden önceki senelerde olduğu gibi bu sene de binlerce Çadlı faydalandı.

Dost Eli Derneği ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen sağlık projesi ile Türk hekimler yediden yetmişe bütün Çadlılara ücretsiz sağlık hizmeti verdi. 5 farklı branştan 10’u sağlık görevlisi toplam 12 kişilik Türk sağlık ekibi 1 hafta süreyle 5.328 kişiye ücretsiz sağlık hizmet verdi. Ayrıca hastalara Türkiye’den getirilen ilaç ve medikal malzeme ücretsiz bir şekilde dağıtıldı.

Türk sağlık ekibi tarafından tamamı ücretsiz verilen sağlık hizmetleri kapsamında pediatri branşında 685 hasta, kulak-burun-boğaz branşında 693 hasta, cerrahi muayene branşında 466 hasta tedavi edildi. 653 hastanın diş tedavisi yapılırken, 725 hastanın ise diş çekimi gerçekleştirildi. 49 ameliyatın gerçekleştirildiği proje kapsamında, 2.057 erkek çocuk sünnet edildi.

Başarılı bir şekilde tamamlanan ve bir hafta süren sağlık projesinin sonunda Çad Sağlık Bakanlığı tarafından Türk sağlık ekibine teşekkür sertifikaları verilerek teşekkür edildi.

Sonraki Haber

TİKA Afrika’da Mesleki Eğitim Programlarını Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gine'nin başkenti Konakri'de bulunan ve ülkenin en büyük mesleki eğitim kurumu olan Konakri Meslek Yüksekokulunun mekanik bölümüne donanım desteği sağlandı. 1700 öğrencinin eğitim aldığı Konakri Meslek Yüksekokulunda,...