Haberler

16 Şubat 2024

TİKA Afrika’da Mesleki Eğitim Programlarını Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gine’nin başkenti Konakri’de bulunan ve ülkenin en büyük mesleki eğitim kurumu olan Konakri Meslek Yüksekokulunun mekanik bölümüne donanım desteği sağlandı.

1700 öğrencinin eğitim aldığı Konakri Meslek Yüksekokulunda, daha önce yalnızca teorik eğitimlerle sınırlı kalan öğretim programı, artık uygulamalı eğitime de imkan tanıyacak şekilde genişletildi.

TİKA tarafından sağlanan motor eğitim setleri, enjektör test cihazları, vites kutuları ve çeşitli tamir aletleri, okulun mekanik bölümünde eğitim gören öğrencilerin pratiğe dayalı bilgi ve becerilerini artırmalarına olanak sağlayacak.

Teslimat törenine, Gine Yükseköğrenim Bakanlığı Bölge Müfettişi, Ulusal Geçiş Konseyi Temsilcisi ve okulun idari kadrosu da dahil olmak üzere birçok önemli isim katılım gösterdi. Okul Müdürü Christophe Kpoghomou, törende yaptığı konuşmada, TİKA’nın geçmiş dönemlerde okul için düzenlediği eğiticilerin eğitimi programlarını anımsatarak, bu tür desteklerin öğrencilerin uygulamalı eğitim alabilmeleri açısından hayati önem taşıdığını vurguladı.

T.C. Konakri Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Sadık Can Perinçek ise, sağlanan bu katkının iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerini pekiştiren iş birliğinin bir göstergesi olduğunu belirtti ve özellikle gençlere yönelik eğitim ve mesleki gelişim alanlarında yapılan çalışmalara destek vermek istediklerini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA'nın Desteklediği "EMITT Fuarı" Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), bu yıl 27. kez İstanbul'daki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını ziyaretçilere açtı. Türkiye turizminin dünyaya açılan en...