Haberler

15 Şubat 2024

TİKA Kazakistan’da Türkçe Sınıfları Açmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kazakistan’daki üniversitelerde Türkçe sınıfları açmaya devam ediyor.

TİKA, Kazakistan’ın batı bölgesinde bulunan Aktau şehrinde faaliyet gösteren Yessenov Hazar Devlet Teknoloji ve Mühendislik Üniversitesinde Türkçe sınıfı açtı.

Sınıfın açılış törenine; TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, T.C. Aktau Başkonsolosu Sabri Alptekin, Kazakistan Ülke Masası Uzmanı Ali Muslu, Astana Program Koordinatörü Hüseyin Hikmet Özdenoğlu, Aktau Şehir Valisi Ulugbeg Serikuli, Yessenov Üniversitesi Rektörü Berik Ahmetov ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Rektör Ahmetov, batı Kazakistan şehri Aktau’yu kalkındırmak ve geliştirmek gibi görevleri olduğunu belirterek bu bağlamda çalışmalar yaptıklarını, Türkçe sınıfının kendileri için ayrı bir anlam taşıdığını söyledi. TİKA’nın kurmuş olduğu bu modern sınıf sayesinde öğrencilerin Türkçe öğrenmeye olan ilgilerinin büyük ölçüde arttığını ifade eden Ahmetov, bu projenin TİKA ile iş birliğinin daha da gelişeceğinin ilk işareti olduğunu belirtti.

Dr. Ali Özgün Öztürk ise, Yessenov Üniversitesinde TİKA tarafından kurulan Türkçe sınıfının önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirecekleri projelerin bir başlangıcı olarak değerlendirdiklerini ifade etti. İki ülke arasındaki var olan dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin gelecekte artarak devam edeceğini inandığını vurgulayan Öztürk, eğitimin önemine vurgu yaparak güçlü Kazakistan’ın iyi eğitim almış Kazak öğrenciler tarafından çok daha ileriye taşınacağına inandığını söyledi. Öztürk, TİKA’nın üniversiteye desteklerinin güçlenerek devam edeceğini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA İşbirliğinde Çad’da Binlerce Hastaya Sağlık Hizmeti Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Dost Eli Derneği işbirliğinde bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen “Sağlığa Dost Eli-4 Projesi” kapsamında Ndjari semtinde Türk hekimler tarafından binlerce Çadlı vatandaşa ücretsiz sağlık hizmeti verildi.    Sadece...