Haberler

05 Haziran 2024

TİKA, Kuzey Makedonya’da Türkçe Eğitime Destek Vermeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle gerçekleştirilen “10 Temel Eser Projesi” kapsamında, Kuzey Makedonya’daki 28 belediyede Türkçe eğitim veren 64 okul kütüphanesine 10.000 (1.000 set) kitap dağıtıldı.

İlk etabı 2020 yılı ve ikinci etabı ise 2022 yıllarında gerçekleştirilen proje kapamında iki set dahilinde toplam 20.000 kitabın dağıtımı yapılmıştı. Bu yıl üçüncü kısmı yine Zor Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında, Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın plan ve programına göre ilkokullarda yardımcı kaynak olarak okutulan Türkçe kitaplardan hazırlanan “10 Temel Eser 3 Seti” ülke genelindeki Türkçe eğitim veren okullarda öğrencilere ulaştırıldı.

Projenin kapanış töreni Gostivar Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Teslim törenine TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak, Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı Devlet Danışmanı Gönül Bayraktar, MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim, Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu Müdürü Nuri Mazlam, Zor Derneği Başkanı Hacer Sulooaca, Yeni Balkan Yayınevi sahibi Mürteza Sulooca ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Zor Derneği Başkanı Hacer Sulooca, TİKA’nın destekleriyle Yeni Balkan Yayınevi ve Zor Derneği organizasyonunda bugüne kadar 3 set olmak üzere toplam 30.000 kitabın dağıtımının yapıldığını, bunun kolay bir süreç olmadığını ve Türkiye’nin desteği olmadan bunu başaramayacaklarını belirterek TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Projeleri hayata geçirirken özellikle eğitim alanına özel önem verdiklerini kaydeden TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak, bugüne kadar Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde eğitim alanında 376 proje ve faaliyeti desteklediklerini belirterek, eğitim alanında yapılan çalışmaların doğrudan ülkenin geleceğine yatırım olduğunu vurguladı.

Programın devamında öğrenciler, dağıtılan kitaplarda yer alan şiirlerden ve hikâyelerden kesitler okudu.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteklediği “10. Uluslararası Bilim, Kültür ve Spor Kongresi” Karadağ’da Düzenlendi

Karadağ’ın Budva şehrinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle düzenlenen “10. Uluslararası Bilim, Kültür ve Spor Kongresi” birçok akademisyen ve araştırmacıyı bir araya getirdi. Spor ve sağlık bilimleri, sosyal beşerî ve idari bilimler,...