Haberler

05 Haziran 2024

TİKA’nın Desteklediği “10. Uluslararası Bilim, Kültür ve Spor Kongresi” Karadağ’da Düzenlendi

Karadağ’ın Budva şehrinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle düzenlenen “10. Uluslararası Bilim, Kültür ve Spor Kongresi” birçok akademisyen ve araştırmacıyı bir araya getirdi.

Spor ve sağlık bilimleri, sosyal beşerî ve idari bilimler, güzel sanatlar ve tasarım, eğitim bilimleri, dil ve edebiyat bilimleri ile fen bilimleri ve matematik alanlarında çalışmalar yapan bilim insanlarının katıldığı kongre, uluslararası iş birliğini teşvik ederek bilimsel çalışmalara katkı sağlamayı amaçladı.

Kongre, lisans ve lisansüstü öğrenciler ile akademisyenlere bilimsel çalışmalarını eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirme fırsatı sundu.

TİKA’nın destek verdiği etkinliğe, 10 ülkeden 145 yerli ve yabancı akademisyen 180 bildiri ile katılım sağladı.

Kongreye katılanlar arasında, T.C. Podgoritsa Büyükelçisi Barış Kalkavan, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ve TİKA Podgoritsa Koordinatörü Nihal Ersoy da yer aldı.

Kongrenin açılışında söz alan T.C. Podgoritsa Büyükelçisi Kalkavan, uluslararası bilimsel etkinliklerin önemini ve ülkemizin tanıtımı açısından önemli olduğuna değindi.

3 gün süren kongrenin ardından, Gazi Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi rektörleri ile Kongre Başkanı Prof. Dr. Taner Bozkuş, TİKA Podgoritsa Koordinatörlüğünü ziyaret ettiler.

Sonraki Haber

TİKA ile İslam İşbirliği Teşkilatı Arasında İş Birliği Mutabakat Zaptı İmzaladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) arasında, İİT üyesi ülkeler için kalkınma ve insani yardım alanında kurumlar arası iş birliğini geliştirmek ve güçlendirmek amacıyla mutabakat zaptı imzalandı. İİT’nin Cidde’de...