Haberler

26 Ocak 2024

TİKA, Libya’nın Eğitim Altyapısını Güçlendiriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başlatılan Libya-Türkiye Mesleki Eğitim Merkezi projesinin ilk aşaması olan “Soğutma Ve İklimlendirme Teknisyenliği Atölyesi” kurulumu tamamlanarak düzenlenen törenle hizmete açıldı. 

TİKA tarafından kurulumu yapılan “Soğutma Ve İklimlendirme Teknisyenliği Atölyesi”nin mekanik eğitim setlerinden oluşan donanımı gerçekleştirilirken, öğrencilere eğitim verecek olan 17 usta öğretici eğitmene de Türkiye’den gelen uzmanlarca hizmet içi eğitim verildi. 

Tamamlandığında 500’den fazla öğrenciye eğitim verecek olan Libya-Türkiye Mesleki Eğitim Merkezi; soğutma ve iklimlendirme, otomotiv, asansör sistemleri, mekatronik ve yenilenebilir enerji olmak üzere 5 ayrı bölümden oluşacak. 

Proje ile hem Libya’nın nitelikli ara eğitim elemanı ihtiyacının giderilmesi, hem de gençler arasında yaygın olan işsizlik sorununa çözüm üretilmesi hedefleniyor. 

Atölyenin açılış töreni Libya Teknik ve Mesleki Eğitim Bakanı Yekhlif Said Sefa, Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz, TİKA’nın Ortadoğu Ve Afrika’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun ile TİKA Trablus Koordinatörü Ali Suha Bacanakgil ve öğretmenler ile öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi. 

Açılış töreninde konuşan Libya Teknik ve Mesleki Eğitim Bakanı Yekhlif Said Sefao; “Bu müstesna günde yanımızda olan Trablus Büyükelçimiz Kenan Yılmaz’a, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun’a ve TİKA Trablus Koordinatörü Ali Suha Bacanakgil’e teşekkürü bir borç biliyor ve Türkiye’ye, geçmiş yıllarda olduğu gibi, bizden esirgemediği sınırsız desteğinden ötürü şükranlarımı sunuyorum” dedi. 

Büyükelçi Kenan Yılmaz ise; “Bugün burada açılışını yaptığımız projemiz TİKA’mızın Libya ile ilişkilerin her alanda geliştirilmesi yönünde, karşılık beklemeden, icra ettiği başarılı projelerden biri olması bakımından önemlidir. Bugün burada eğitim gören genç talebelerle bir araya geldik. TİKA ile yapılan işbirliği çerçevesinde oluşturulan bu tesisin çocuklarımıza mesleki eğitim alanında yetenek ve vizyon kazandırılması noktasında büyük katkı sağlayacağına eminiz” dedi. 

TİKA’nın Ortadoğu ve Afrika’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun da konuşmasında; “Bu projeyi Libya’nın diğer şehirlerine de yaymaya çalışacağız. 500 yıllık bir geçmiş var; kardeşlik söz konusu. Kendi kurumum adına şunu söyleyebilirim: Türkiye’nin göreceli üstünlüğü olan alanlarda –tarım olsun, mesleki eğitim olsun, sağlık olsun- dost ve kardeş Libya ile işbirliği yapmaya hazırız. Onun için insan gücünün bir an evvel yetiştirilmesinde fayda var. Çünkü sonuçta; eğitimli insanlar her zaman ülkelerine daha faydalı olurlar.” dedi. 

2011 yılından bu yana Libya’da çalışmalarına devam eden TİKA, bugüne kadar ülke genelinde 100’e yakın proje ve faaliyet gerçekleştirdi. 

Sonraki Haber

TİKA’nın Destekleriyle Somali’de Fenni Yem Üretim Tesisi Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali City Üniversitesi Ziraat Fakültesine kurulan yem üretim tesisi hizmete açıldı. Başkent Mogadişu’da City Üniversitesinde gerçekleştirilen projeyle Ziraat Fakültesinin bünyesinde hayvanlar için fenni yem üretim tesisinin kurulumu...