Haberler

22 Mart 2024

TİKA Moldova’nın Sağlık Altyapısını Güçlendiriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moldova’da protez alanında tek merkez olan Deneysel Protez, Ortopedi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (CREPOR) bulunan 1 nolu tıbbi rehabilitasyon bölümünü yenilemeye hazırlanıyor.

TİKA’nın gerçekleştireceği proje iki aşamalı olarak planlanıyor. İlk aşamada, belirlenen 40 yatak kapasiteli bölümün kapsamlı tadilatı yapılacak. İkinci aşamada ise mobilya ve tıbbi ekipmanlar temin edilerek merkez güçlendirilecek.

Projenin hayata geçirilmesi için imzalanan iş birliği protokolü, Deneysel Protez, Ortopedi ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Veronika Lebedinski ile TİKA Kişinev Koordinatörü Tarık Mete tarafından imzalandı.

Projeyle merkezin sağlık altyapısının güçlendirilmesi ve daha fazla kişiye hizmet verilmesi hedefleniyor.

Projenin sene sonuna kadar tamamlanması planlanırken, merkezde görev alan sağlık çalışanlarına Türkiye’deki meslektaşlarıyla tecrübe paylaşımı yapabilmeleri için çeşitli eğitim programları da düzenlenecek.

CREPOR hakkında

1945 yılında II. Dünya Savaşı mağdurlarının protez ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan bu merkez, aynı zamanda protez fabrikasını da bünyesinde barındırıyor. Merkez, bugüne kadar 11.800’ü Afganistan ve Transdinyester gazisi olmak üzere toplamda 55 binden fazla savaş gazisine hizmet vermiş durumda.

CREPOR, sadece savaş gazilerine değil, aynı zamanda engellilere ve kas-iskelet sistemi bozukluklarına sahip kişilere de tedavi ve rehabilitasyon imkanı sunuyor. Merkezde fizyoterapi, kinezyoterapi, balneoterapi, termoterapi, iyonoterapi, banyo terapisi gibi çeşitli tıbbi hizmetler de veriliyor.

Sonraki Haber

TİKA Afrika’nın Güneyindeki Lesotho‘da Ramazan’ın Bereketini Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen “Ramazan Programları” kapsamında Güney Afrika ülkesi Lesotho’da ihtiyaç sahibi 500 aileye temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan gıda paketleri teslim edildi. TİKA tarafından Ramazan ayı vesilesiyle “Lesotho’da Güvenli...