Haberler

27 Mart 2024

TİKA Ramazan’ın Bereketini Kuraklığın Vurduğu Zambiya’da İhtiyaç Sahipleriyle Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Lusaka Büyükelçiliği ve Zambiya Afet Yönetimi ve Azaltma Birimi (DMMU) iş birliğinde, Zambiya genelinde kuraklıktan etkilenen bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine yönelik temel gıda malzemelerinden oluşan 450 Ramazan gıda paketi dağıtımı gerçekleştirildi.

Gıda paketlerinin teslim edildiği törende, Türkiye’nin Lusaka Büyükelçisi İstem Cırcıroğlu, DMMU Ulusal Koordinatörü Dr. Gabriel Pollen ve Acil Müdahale Operasyonları Müdürü Makoye Chisuta ile yetkililer hazır bulundu.

Zambiya Cumhurbaşkanı Hakainde Hichilema, 29 Şubat’ta ulusa seslenişte bulunmuş; El Nino etkilerinin neden olduğu uzun süreli kuraklık döneminin ülkenin gıda güvenliği ve enerji başta olmak üzere çeşitli sektörleri üzerindeki yıkıcı sonuçlara yol açtığını ifade ederek ulusal afet ve acil durum ilan etmişti. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Hichilema uluslararası kalkınma ortaklarına yardım çağrısında bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mutale Nalumango da 5 Mart’ta kuraklığın ülkenin güneyindeki 84 bölgeyi vurduğunu, ekili arazilerin %43’ünden verim alınamadığını, 15 Şubat itibariyle en az 6 milyon insanın kuraklıktan olumsuz etkilendiğini açıkladı.

TİKA tarafından gerçekleştirilen “Ramazan Programları” kapsamında kuraklıktan etkilenen bölgelerde gıda paketleri dağıtılması hem kamu kurumları hem de halk nezdinde memnuniyetle karşılandı.

Sonraki Haber

TİKA Ramazan’ın Bereketini Angola’da İhtiyaç Sahipleriyle Paylaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA), Ramazan ayı dolayısıyla Angola'da ihtiyaç sahibi ailelere temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan gıda paketi dağıtımı gerçekleştirdi. TİKA, T.C. Luanda Büyükelçiliği ve yerel STK iş birliğinde gerçekleştirilen program kapsamında, Güneybatı Afrika'da...