Haberler

08 Mart 2024

TİKA Tarafından Lübnan’da “Zahter Üretim Projesi” Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın en büyük ikinci şehri Trablusşam’da Vakıflar İdaresine ait arazide “Zahter Üretim Projesi” gerçekleştirildi.

TİKA tarafından, Lübnan’da tarımsal üretimin çeşitlendirilmesi, katma değerinin yükseltilmesi ve istihdamın artırılması amacı ile Trablusşam Müftülüğü Vakıflar İdaresine ait 17 dönüm arazide yoğunluğu Oregano cinsi zahter olmak üzere kekik, sumak ve çilek yetiştirmek için altyapı geliştirme faaliyetlerini kapsayan fidelerin temini, ekimi, sulama ve bakım faaliyetlerinden oluşan “Zahter Üretim Projesi” gerçekleştirildi.

Projenin açılış töreninde Türkiye Cumhuriyeti Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, Trablusşam Belediye Başkanı Riad Yamak, Trablusşam Müftüsü Şeyh Mohammad Tarek Imam, Trablusşam Ticaret Odası Başkanı Toufic Dabboussi, TİKA Beyrut Ofisi görevlileri ile birlikte çok sayıda katılımcı yer aldı.

Büyükelçi Ulusoy, burada yaptığı konuşmasında, Zahter Üretim Projesinin bölgedeki işletmelere örnek olacağına, bölgede tarımdan elde edilen gelirin ve istihdamın artırılmasına destekte bulunacağına ayrıca Türkiye-Lübnan ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacağına yürekten inandığını belirtti.

Hasadı planlanan bitkilerin ham veya işlenerek satışından elde edilen gelir Vakıflar İdaresince hayır işleri ve sürdürülebilir tarım faaliyetlerinin geliştirilmesi için kullanılması, işgücü gereksiniminin bölgedeki köylerden karşılanması ve böylelikle bölgesel istihdama da katkıda bulunulması planlandı.

Proje kapsamında, TİKA tarafından fidanların temini, damla sulama sistemi, su havuzu ve elektrik sistemlerinin kurulumu, işgücü desteği, işçiler ve malzemeler için konteyner kurulumu ve tarımsal üretim ile ilgili destekleyici malzeme ve ekipman temini sağlandı.

Sonraki Haber

Sudanlı Mültecilere TİKA'dan Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Güney Sudan’da zor şartlar altında hayatlarını sürdüren Sudanlı mültecilere gıda yardımında bulundu. TİKA, başkent Juba yakınlarında bulunan Bilyang'da yaşayan yaklaşık 18.000 mülteciye 16 ton temel gıda maddesi (mercimek,...