Haberler

22 Nisan 2024

TİKA Tarafından Yenilenen “Haydarpaşa Ticaret Lisesi Uygulama Oteli” Açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) eğitim faaliyetlerini sürdüren Haydarpaşa Ticaret Lisesi bünyesindeki Uygulama Oteli, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi.

1959 yılından bu yana Lefkoşa’da mesleki eğitim alanında eğitim öğretim faaliyetlerini yürüten Haydarpaşa Ticaret Lisesi günümüzde muhasebe finansman pazarlama, büro yönetimi, yiyecek içecek konaklama ve ön büro hizmetleri olmak üzere üç alanda eğitime devam ediyor.

Okul bünyesinde 250’ye yakın öğrenci, yiyecek içecek ve konaklama, mutfak, servis, resepsiyon ön büro ve kat hizmetleri dallarında eğitim alıyor.

Bu eğitimler, 6 odalı, resepsiyon, restoran ve lobisi bulunan okul binasında gerçekleştiriliyor. Okulun uzun yıllardır kullanılan, yıpranmış tarihi binası, TİKA tarafından detaylı bir tadilattan geçirilerek tekrar hizmete açıldı.

“Haydarpaşa Ticaret Lisesi Uygulama Oteli” açılışına, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca, TİKA Lefkoşa Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş, KKTC MEB Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, turizm alanında eğitim gören öğrenciler tarafından uygulama otelinde ağırlandı.

Uygulama Otelinin yenilenen bölümü, öğrencilerin pratik eğitimlerini gerçekleştirdiği alanın yanı sıra Türkiye’den gelen öğretmenler ve diğer misafirler için kısa süreli konaklama imkânı sunuyor.

Sonraki Haber

Türk Uzmanlar, Azerbaycanlı Doktorlara Nörolojideki Yenilikleri Anlattı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de “Nörolojide Güncellemeler 2024 Epilepsi Zirvesi, Pratik EEG değerlendirme kursu uygulamalı eğitimi” başlıklı program düzenlendi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Nöroloji ve Nöroteknolojik Bilimler Derneği iş birliğinde düzenlenen programa,...