Haberler

22 Nisan 2024

Türk Uzmanlar, Azerbaycanlı Doktorlara Nörolojideki Yenilikleri Anlattı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de “Nörolojide Güncellemeler 2024 Epilepsi Zirvesi, Pratik EEG değerlendirme kursu uygulamalı eğitimi” başlıklı program düzenlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Nöroloji ve Nöroteknolojik Bilimler Derneği iş birliğinde düzenlenen programa, 50 Türk ve 50 Azerbaycanlı doktor katıldı.

Program çerçevesinde Türkiye’den davet edilen alanında uzman doktorlar, katılımcılara epilepside güncel gelişmeler, tanı ve tedavi algoritmaları, alzheimer, migren, multiple skleroz tanısına ve tedavisine ve serebrovasküler hastalıklara güncel yaklaşımlar hakkında bilgi aktardı.

Doktorlar, ayrıca uygulamalı olarak pratik EEG değerlendirme eğitimi verdi.

Eğitim veren Türk uzmanlardan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Karadaş, yaptığı açıklamada, eğitim programında nörolojideki yenilikleri anlatacakları belirtti.

Karadaş, nörolojideki yeni gelişmeleri, tanı ve tedavi yöntemlerini Azerbaycanlı doktorlarla tekrar gözden geçireceklerini kaydetti.

“Azerbaycan ile yakın ilişkiler ileri aşamalara taşındı”

TİKA Bakü Koordinatörü Hayrettin Özçelik ise Azerbaycan ile yakın ilişkilerin ve iş birliğinin diğer alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da her geçen gün daha da ileri aşamalara taşındığını, güçlendiğini, kalıcı ve verimli iş birliklerin tesis edildiğini belirtti.

Özçelik, TİKA’nın çalışmalarında sağlık çalışanların mesleki bilgi becerilerinin gelişmesine yönelik proje ve faaliyetlerin önemli bir yer teşkil ettiğini, benzer projeleri desteklemeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA, Güney Afrika’nın Doğu Cape Bölgesinde Bilgiye Erişimi Kolaylaştırdı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Afrika’nın Doğu Cape bölgesinde bulunan Ncera köyünde kütüphane kurdu. Proje kapsamında kurulan kütüphaneye, 2800 kitap, mobilyalar ve eğitim materyalleri temin edildi. Açılış törenine, Türkiye’nin Güney Afrika Büyükelçisi...