Haberler

20 Mart 2024

TİKA, Tunus’ta 12 Yılda 200’den Fazla Proje ve Faaliyet Gerçekleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus’ta geçtiğimiz on iki yıl boyunca, eğitimden sağlığa, tarım ve hayvancılıktan idari ve sivil altyapıya kadar geniş bir yelpazede 208 proje ve faaliyeti başarıyla hayata geçirdi.

Türkiye Cumhuriyeti ile Tunus arasında teknik iş birliği ve kalkınma faaliyetleri yürütmek amacıyla 2012 yılında ülkede çalışmalarına başlayan ve 2013 yılında Tunus Program Koordinasyon Ofisini hizmete açan TİKA, ülkenin farklı bölgelerinde eğitim ve mesleki eğitim, sağlık, idari birimlerin geliştirilmesi, tarım ve hayvancılığa destek, kültürel hayata katkı ve acil insani yardım alanlarında onlarca proje ve faaliyet gerçekleştirdi.

Türkiye’nin tecrübesi TİKA ile Tunus’a aktarılıyor

TİKA, Tunus’taki idari ve sivil altyapıların güçlendirilmesi için çeşitli projeler yürüttü. Bu kapsamda, toplamda 600 motorlu araç temin edilerek yerel yönetimlere ve bakanlıklara teslim edildi. Araçlar arasında çöp kamyonları, yol süpürme araçları, traktörler, biçerdöverler, greyderler ve itfaiye araçları gibi önemli ekipmanlar bulunuyor.

Tunus Turizm ve Zanaat Bakanlığına bağlı Halı ve Dokumacılığı Geliştirme Merkezi bünyesinde, Türkiye’de üretilen makineler ile Tunus’un ilk halı bakım ve onarım merkezi kuruldu.

TAP Haber Ajansı ile yapılan iş birliği neticesinde ajans bünyesinde tam teşekküllü bir televizyon stüdyosu kuruldu.

Raqqada Yazma Eserleri Koruma Laboratuvarı bünyesindeki eserlerin dijitalleştirilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan teknik ekipmanlar temin edildi.

Dar gelirli ailelerin özel korunma ve desteğe muhtaç çocuklarına sosyal ve psikolojik destek veren Hafsia Çocuk Kompleksinin yemekhanesi ve banyoları yenilendi.

TİKA ile T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen “Uluslararası Polis İşbirliği Projesi” kapsamında Tunuslu 922 emniyet mensubuna Türkiye ve Tunus’ta teknik kurslar verildi. Eğitimler günümüzde de devam ediyor.

Tarım ve Hayvancılık Projeleri

Tunus Tarım Bakanlığına bağlı Manouba Tarım Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” bölümü oluşturulabilmesi için gerekli laboratuvar malzemesi ve ekipman temin edildi.

Tunus Ulusal Tohum Bankası ülkedeki yerel zeytin türlerinin tespiti, verimliliklerinin ölçülebilmesi ve çoğaltılarak çiftçilere dağıtılmasının hedeflendiği proje kapsamında, gerekli donanım ve malzemeler TİKA tarafından temin edildi.

Beni Khadeş ilçesinde geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan çiftçilerin desteklenmesine yönelik bir traktör ve ihtiyaç duyulan donanım malzemeleri ile toplam 6000 incir ağacı fidesi Al-Baraka kooperatifi üyesi 150 çitçiye dağıtıldı.

Eğitim Projeleri

2012- 2023 yılları arasında eğitim alanında 25 eğitim projesi hayata geçiren TİKA, Tunus’un farklı bölgelerinde toplam 12 okula eğitim araç gereçleri, ekipman ve kırtasiye malzemeleri temin etti.

Tunus’ta Türkçe öğrenimini de destekleyen TİKA, 2016 yılında Tunus Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinde, 2019’da ise Susa Pilot Lisesi’nde, Hayrettin Paşa tarafından kurulan Sadikiye Lisesinde ve Tunus Savunma Bakanlığı Yabancı Diller Okul Komutanlığında Türk Dili ve Multimedya Sınıfları kurdu.

Tunus’un ve İslam dünyasının en köklü yükseköğretim kurumlarından biri olan Zeytune Üniversitesi kütüphanesinde dijital altyapı ile desteklendi.

Tunus Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığına bağlı Monastir Bilim Merkezinin, modern imkanlarla hizmet verebilmesi amacıyla interaktif kiosklar, 3d modeller ve bunlara uygun yazılımlarla donatılarak dekore edildi. 

Tunus Turizm Meslekleri Eğitim Ajansına bağlı iki eğitim merkezinde bilgi teknolojileri sınıfları oluşturuldu.

Ulusal Çocuk ve Gençlik Bilişim Merkezi kurulan stüdyoda çocuk ve gençlere yönelik fotoğrafçılık, video kayıt ve montaj, kısa metrajlı film çekimi, basın ve iletişim alanlarında eğitim imkanı sağlanmış oldu.

Sağlık Projeleri

Covid-19 ile mücadele kapsamında Tunus Sağlık Bakanlığı’na tam teçhizatlı bir ambulans teslim edildi.

Abdrrahman Mami Kalp ve Göğüs Hastalıkları Üniversite Hastanesine tıbbi görüntüleme sistemi desteği sağlandı.

Mesleki Eğitim Projeleri

Sfaks Formasyon Merkezi’nde yılda 100 öğrencinin güneş enerjisi sistemleri üzerine eğitim alabileceği bir laboratuvar kuruldu.

Sfaks Vilayeti’ndeki Jebeniana Mesleki Eğitim Merkezi’ne, dizel motorların tamiri için gerekli diagnostik ekipmanlar ve uygulama maketleri sağlandı, bu sayede mesleki eğitim kalitesi artırıldı.

Sosyal Projeler

Yerel Korba Engellileri Destekleme Derneği ve Nabil Zihinsel Engellilere Yardım Derneği’ne, psikomotor gelişim için gerekli pedagojik materyaller, oyuncaklar ve ekipmanlar temin edildi.

Bakıma muhtaç bebekler için hizmet veren Dar Essebil Anne ve Çocukları Koruma Derneği Yetimhanesinin banyo ve mutfak alanları yenilenerek modern standartlara kavuşturuldu.

Menzelbuzelfa Zihinsel Engellilere Yardım Birliği Eğitim Merkezi bünyesinde kurulan pastacılık atölyesi sayesinde hafif engelliler mesleki eğitim alarak üretime katılma ve gelir elde etme fırsatı bulacak.

TİKA’nın Tunus’ta gerçekleştirdiği projeler, ülkenin sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmanın yanı sıra, eğitim ve mesleki becerilerin geliştirilmesi açısından da büyük önem taşıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ ve Tunus Emniyet Personeline Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Karadağ ve Tunus emniyet personeline yönelik mesleki eğitimler verildi. TİKA ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğinde Uluslararası Polis Eğitimleri Projesi kapsamında, Tunus ve Karadağ Emniyet Teşkilatlarında...