Haberler

18 Haziran 2024

TİKA, Ukrayna’nın Başkenti Kiev’de Dikiş Atölyesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna’nın başkenti Kiev’de faaliyet gösteren Ukrayna Müslüman Kadınlar Birliği bünyesinde terzilik alanında mesleki eğitime imkan sağlayacak dikiş atölyesi kurdu.

Kiev’de savaş koşullarında aile ekonomisine destek olmak isteyen kadınlara yönelik proje hayata geçirildi.

Proje kapsamında terzilik alanında mesleki eğitime imkân sağlayacak dikiş atölyesi kurulurken, atölye için kullanılacak odaların tadilatı ve mobilyaların imalatı yapıldı, dikiş makinelerinin yanı sıra çeşitli ekipman ve aletler temin edildi.

Kırım Milli Varlık Fonu, Ukrayna Müslümanlar Birliği ve Ukrayna Müslüman Kadınlar Birliğinin desteklediği atölye projesiyle kadınlara istihdam imkanı oluşturulması, ülke genelinde işsizlikle mücadele edilmesi, kadın girişimciliğin desteklenmesi, meslek edindirme yönündeki çabalara destek olunması amaçlanıyor.

Kurulumu yapılan dikiş atölyesi ile ilk etapta 30 kişilik 2 gruba yönelik 1 yıl sürecek kapsamlı mesleki eğitimler düzenlenmesi planlanıyor.

Dikiş atölyesinin açılış törenine, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Mustafa Levent Bilgen, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, Kırım Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Ayder Rüstemov, Ukrayna Müslüman Kadınlar Birliği Başkanı Betül Rüstemova, Kırım Milli Varlık Fonu Başkanı Lenur Mambetov, TİKA Ukrayna Koordinatörü Yahya Kemal Tunca ve kadınlar katıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Romanya’nın Milli Sporu “Oina”nın Yaşatılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Romanya’nın milli sporu olan ve kökeni 14. yüzyıla dayanan, günümüzde ise yeniden canlandırılmaya çalışılan “Oina” sporunun yaşatılması için düzenlenen “Oina Kraliyet Kupası Turnuvası”na destek verildi. Merkezi Türkiye’de...