Haberler

24 Haziran 2024

TİKA’dan Romanya’nın Milli Sporu “Oina”nın Yaşatılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Romanya’nın milli sporu olan ve kökeni 14. yüzyıla dayanan, günümüzde ise yeniden canlandırılmaya çalışılan “Oina” sporunun yaşatılması için düzenlenen “Oina Kraliyet Kupası Turnuvası”na destek verildi.

Merkezi Türkiye’de bulunan Dünya Etnospor Konfederasyonu’nun kurumsal üyesi olan Romanya Oina Federasyonu tarafından düzenlenen ve Romanya’nın kraliyet ailesi tarafından himaye edilen Kral Kupası ve Kraliçe Kupası müsabakaları, Romanya Kraliyet ailesi üyesi Prens Radu’nun katılımlarıyla Bükreş’teki Arcul de Triumpf Stadyumu’nda gerçekleştirildi.

Romanya’nın dört farklı şehrinden gelen 80 sporcunun, turnuvada giyeceği formaların üretimi TİKA tarafından gerçekleştirildi.

Romanya Oina Federasyonu Başkanı Nicolae Dobre, etkinliğe sağladığı desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu ve plaket takdim etti. Prens Radu da TİKA’ya cömert desteklerinden ötürü teşekkürlerini iletti. TİKA Bükreş Koordinatörü Salih Yürç ise, “Romanya’nın milli sporu ve kadim bir değeri olan Oina’nın yaşatılması, Romanyalılar için tarihi bir ödev, TİKA için ise bir onur ve ayrıcalıktır. Bugün TİKA olarak bu anlamlı etkinliğe küçük bir katkı vermeye çalıştık. Romanya ile Türkiye arasındaki güçlü ilişkileri daha da ileri taşımak için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Romanya’nın ulusal TV kanalı Prima Sport TV’de canlı yayınlanan turnuvada, Kraliçe Kupası için Argeş’ten “C.S. Dacia Mioveni 2012” ile Râmnicu Sarat’tan “C.S.M. Râmnicu Sarat” kadın Oina takımları karşı karşıya geldi. Erkek takımların yarıştığı Kral Kupası’nda ise Köstence’den “A.C.S. Frontiera Tomis” ve Cluj’dan “C.S. Izvorul Chiueşti” takımları mücadele etti.

Turnuva kapsamında ayrıca ünlü Rumen sanatçı Gheorge Turda, Romanya milli marşını ve geleneksel Rumen şarkılarını seslendirdi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje Türkiye ile Romanya arasındaki kültürel bağları güçlendirerek iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini pekiştiriyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Tacikistan’da Sporun Gelişimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Tacikistan Atletizm Federasyonu’nun altyapısına katkı sağlamak amacıyla çekiç, disk, gülle ve cirit atma sporlarında kullanılan ülkedeki tek çekiç ve disk atma kafesini yenileyerek çevre düzenlemesini gerçekleştirildi. Fiziksel...