Haberler

26 Ocak 2024

TİKA’dan Afganistan’da Kültürel Hayata Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Herat Yazarlar Birliği binasının bakım ve onarımını yaparak, donanım desteğinde bulundu.

Herat Yazarlar Birliği, Afganistan’ın ilk edebiyat kuruluşu olmakla birlikte bir asra yakındır kültür ve edebiyat alanında faaliyetlerine devam ediyor. Ancak uzun zamandır bakım ve onarımı yapılamayan bina, tam kapasite kullanılamıyordu. Yürütülen proje kapsamında TİKA tarafından binanın tadilatı yapılarak, binaya gerekli olan donanım desteği sağlandı.

Herat Yazarlar Birliği Binasının açılışı törenine, T.C. Herat Başkonslosu Sinan İlhan, Herat İl Kültür ve Bilgi Müdürlüğü Kültür Birimi Müdürü Hamidullah Giyasi,  Galib Üniversitesi Rektörü Muhammed Nasır Rahyab, Herat Yazarlar Birliği Başkanı Muhammed Davud Münir, şairler, yazarlar, sanatçılar, üniversite hocaları ve basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Herat Yazarlar Birliği Başkanı Muhammed Davud Münir, Herat Yazarlar Birliği tarihi hakkında bilgi vererek, 2023 senesi içerisinde TİKA ile birkaç kez kültür konularında işbirliği gerçekleştirdiklerini ve yazarlar birliğinin bakım ve onarımı gerçekleşmeden önce elektrik, ısıtma, soğutma konularında sıkıntılar yaşadıklarını aktardı. TİKA tarafından binanın tüm ihtiyaçlarının giderildiğini belirten Münir, artık Birlik üyelerinin kültürel ve edebi alanlarda daha etkili çalışabileceklerini vurguladı.

Törende söz alan Herat İl Kültür ve Bilgi Müdürlüğü Kültür Birimi Müdürü Hamidullah Giyasi de TİKA’dan çok memnun olduklarını, TİKA’nın yaptığı projelerin iki ülkenin dostluk ve kardeşlik zeminini güçlendirdiğini belirtti.

Galib Üniversitesi Rektörü Muhammed Nasır Rahyab törende yaptığı konuşmada: “Yazarlar birliği her zaman kalıcı işler yapmıştır, halihazırda birliğin imkanları oldukça yeterlidir. TİKA bize kitap rafları yapmıştır, bu rafları doldurmak da bizim işimizdir. TİKA’nın bu projesi bize her zaman iyi bir hatıra olarak kalacaktır. TİKA’ya samimi teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz de konuşmasında: “İdari ve sivil altyapıların geliştirilmesini önemsiyoruz. Çünkü böylece elde edilen başarıların ve tecrübelerin halka ve geleceğe mal edileceğini düşünüyoruz. Bunun için bugün Herat Yazarlar Birliği üzerinden yaptığımız destek, kültürel ve sosyal olarak bütün Afganistan halkını ilgilendirmektedir. Yapılan bu kapasite geliştirmenin daha çok üretime dönüşmesini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Törende söz alan T.C. Herat Başkonsolosu Sinan İlhan da: “Türkiye her zaman Afganistan’ın yanındaydı, bundan sonra da Afganistan’ın yanında olmayı devam edecektir. TİKA altyapı, eğitim, kültür, sağlık ve tarım gibi birçok alanda çalışmaktadır. Türkiye, daha 100 sene önce eğitim ve tıp için Kabil’e hoca göndermiştir. Biz Afganistan’ın huzurlu bir kalkınmış bir ülke olmasını istiyoruz.” diyerek konuşmalarını sona erdirdi.

Sonraki Haber

TİKA Kamerun'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı Anısına Spor Sahası İnşa Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamerun'un Batı bölgesinin Dschang şehrinde Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılı anısına çok amaçlı spor sahası inşa etti.  Proje çerçevesinde, Kamerun Spor ve Beden Eğitimi Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren Ulusal Gençlik ve Spor...