Haberler

17 Mayıs 2024

TİKA’dan Afganistan’daki Afetzedelere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’da meydana gelen ani sellerden etkilenen ailelere ev eşyası ve mutfak malzemesi desteğinde bulundu.

TİKA, Afganistan’ın Bağlan Vilayeti Burka ilçesi Fülül köyünde ani yağmurlar neticesinde yaşanan sel baskınlarından dolayı ihtiyaç sahibi selzedelere acil insani yardım desteği sağladı. 300 aileye çadır başta olmak üzere yataklı minder, yastık, battaniye ve tencere gibi çeşitli ev ve mutfak eşyası dağıtıldı.

TİKA’nın afet bölgesine ulaştırdığı dört tırdan oluşan malzemeler, Afganistan Çalışma ve Sosyal İşleri Bakan Yardımcısı ve Afet Bölgesi Başdenetim Sorumlusu Mevlevi Şerefüddin Şeref, Bağlan Vilayeti Çalışma ve Sosyal İşleri Müdürü Kari Nusratullah Parsa, TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Mikail Taşdemir ile yerel yetkililerin katıldığı törenle selzede ailelere dağıtıldı.

TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Mikail Taşdemir, sel felaketinden yaklaşık 3 bin kişinin etkilendiğini, ona yakın köyün büyük zarar gördüğü bilgisini verdi. Selzedelere geçmiş olsun dileklerini ifade eden Taşdemir, TİKA olarak Afganistan’da her zaman mağdurun ve mazlumun yanında olduğunu, ortaya çıkan acil durumlar da ise Türkiye’nin insani yardımlarının ulaştırılmasına devam edeceklerini ifade etti.

Bakan Yardımcısı Şeref ile Sosyal İşler Müdürü Nusratullah Parsa da Türk devleti ve halkının desteklerini her zaman yanlarında hissettiklerini vurgulayarak, sağlanan destekten dolayı minnettar olduklarını, birçok yardım malzemesi gelmesine rağmen en kapsamlı desteğin TİKA tarafından sağlandığını ifade etti.
Son dönemlerde Afganistan’da artan yağışlar dolayısıyla doğal afetlere maruz kalan bölgede can ve mal kayıpları yaşandı. Sel felaketi nedeniyle 300’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. Bir o kadar insanın da kayıp olduğu düşünülüyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteklediği "Anne ve Çocuk Sağlığı Eğitimi" Ekvador’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği "Anne ve Çocuk Sağlığı Eğitimi" programı Ekvador’da gerçekleştirildi. TİKA’nın destekleriyle Ekvador’da düzenlenen "Anne ve Çocuk Sağlığı Eğitimi" programı Ekvador Guayaquil Dr. Francisco de Icaza Bustamente Çocuk Hastanesinde...