Haberler

20 Mayıs 2024

TİKA’nın Desteklediği “Anne ve Çocuk Sağlığı Eğitimi” Ekvador’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği “Anne ve Çocuk Sağlığı Eğitimi” programı Ekvador’da gerçekleştirildi.

TİKA’nın destekleriyle Ekvador’da düzenlenen “Anne ve Çocuk Sağlığı Eğitimi” programı Ekvador Guayaquil Dr. Francisco de Icaza Bustamente Çocuk Hastanesinde devam ediyor.

Eğitim programın açılış törenine, Türkiye’nin Ekvador Büyükelçisi Başak Yalçın, Ekvador Sağlık Bakan Yardımcısı Wendy Gavica, TİKA Bogota Koordinatör Yardımcısı Mehmet Can Gümüş, hastane yönetimi ve Türk doktor heyeti katıldı.

Eğitim programının sonunda düzenlenen sertifika töreninde, ülkenin 33 farklı hastanesinden katılan 39 Ekvadorlu doktora sertifikaları teslim edildi.

Açılış töreninde konuşan Büyükelçi Yalçın, 2023 yılında TİKA’nın aynı hastaneye ekipman yardımı sağladığını belirterek, bu eğitimin de iş birliğini pekiştireceğini vurguladı. Bakan Yardımcısı Gavica ise konuşmasında, eğitimin ülkedeki yenidoğan, anne ve çocuk sağlığı açısından büyük öneme sahip olduğunu ve doktorların uzmanlıklarını geliştirdiğini ifade etti.

Bu proje ile Ekvador’daki sağlık çalışanlarının anne ve bebek sağlığı alanındaki bilgi ve kapasitelerinin güçlendirilmesi ve ülkedeki bebek ve anne ölüm oranlarının azaltılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Herat'ta Engelliler Haftası Programı

Afganistan'ın batısında yer alan Herat şehrinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Piri Herat Vakfı iş birliğinde, Engelliler Haftası Anma Programı düzenlendi. 2005 yılından beri fiziksel ve zihinsel engelli bireyler için barınma ve...