Haberler

07 Mart 2024

TİKA’dan Arnavutluk’taki İhtiyaç Sahibi Ailelere Tarımsal Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk’un Fier iline bağlı Lushnje’de ihtiyaç sahibi 26 aileye çeşitli tohum ve gübre desteğinde bulunuldu.

Arnavutluk’un Fier iline bağlı Lushnje’de yaşayan ihtiyaç sahibi 26 aileye mısır, fasulye ve yonca tohumları ile kimyasal gübre desteğinde bulunuldu. Lushnje’deki teslim törenine, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, TİKA Tiran Koordinatörü Mustafa Ata, Geleceğin Alternatifi Vakfı (ALSAR) Başkanı Mehdi Gurra ve aileler katıldı.

Atay, burada yaptığı konuşmada, Türk halkının sevgisinin ve saygısının göstergesi olan malzemeleri, TİKA’nın projesi kapsamında dağıttıklarını söyledi. Tiran, Divjaka ve Lushnje’de bulunan ailelere bu desteği sağlayacaklarını aktaran Atay, “TİKA’nın tarımsal üretimi destekleme çabaları kapsamında ihtiyaç sahiplerine tohum ve gübre desteğinde bulunuyoruz.” dedi.

ALSAR Başkanı Gurra da daha önce de Lushnje’de TİKA destekleriyle tarımsal araçlar temin edildiğini hatırlatarak, “Türk halkının yetim çocuklara, Arnavutluk Cumhuriyeti’ndeki ihtiyaç sahibi ailelere TİKA aracılığıyla yaptığı yardımların sürekliliği anlamına gelen bu mevcut projemizi de sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Proje ile Tiran, Lushnje ve Divjaka şehirlerine bağlı köylerde yaşayan ve çiftçilik yaparak geçimlerini sağlayan ailelere yapılacak desteklerin ilk aşaması tamamlanmış oldu. Mısır, fasulye ve yonca tohumunun yanı sıra gübreden oluşan desteğin ikinci aşamasında Tiran bölgesinde yaşayan 24 ailenin yararlanacağı ve toplamda 50 ihtiyaç sahibi aileye destek verileceği bildirildi.

Sonraki Haber

"Macaristan’da Türkoloji, Türkiye’de Hungaroloji Çalışmaları" Sempozyumu Başarıyla Tamamlandı

Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişkilerin 100. yılı olması dolayısıyla "Türk-Macar Kültür Yılı" olarak ilan edilen 2024 yılında TİKA tarafından gerçekleştirilecek etkinliklerden ilki Budapeşte’de düzenlendi. Eötvös Lorand Üniversitesi (ELTE) bünyesinde gerçekleştirilen "Macaristan’da Türkoloji, Türkiye’de Hungaroloji Çalışmaları"...